Borsa neden duser
borsa neden duser

Birikimler ve yatırımlar için her zaman cazibe merkezi haline gelen Borsa, öyle dışarıdan göründüğü gibi hemen para kazanılan bir yer değildir. Aslında çok karışık bir yapıda oluşan Borsa’da bilerek, mantıklı alımlarla yüksek kazançlar elde edilirken, yanlış adımlar neticesinde yatırımınızın hepsinden olabilirsiniz.

Küçük büyük her türlü birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bu platforma, herkesin iyi kötü bir duyumu vardır. Ekonomi haberlerinin baş mimarı olarak karşımıza çıkar ve puanla artış ya da düşüşünü işitir dururuz. Bir çoğumuzda çok merak eder ve çok uzak kalır bu yatırım aracına.

Borsa ülkemizde en fazla yatırım yapılan alanlar arasındadır. Borsa hakkında gelen haberlere baktığımız zaman genellikle borsanın düşüş gösterdiğini veya artış gösterdiği gibi terimler duyarız. Borsayı takip eden kişilerin yatırımlarında zarar etmemesi için borsanın yükselmesi ve düşmesi konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Yazımızda sizlere borsanın düşmesi konusunda bilgi vereceğiz.

Borsa Neden Düşer?

Borsa ekonomi olumlu ilerlediği zaman yükselirken tam tersine ekonomi olumsuz ilerlediği zamanda düşer. Bunun sebebi ise ekonomi kötüye gittiği zaman şirketlerin değer kazanamaması ve bu yüzden hisselerinin düşüş göstermesidir. Ülke çok fazla tüketim yapıp üretim yapamadığı zamanlarda borsada düşüş yaşanır. Üretim borsa için çok önemlidir. Yalnız bu kapsamda bütün şirketlerin hisseleri değer kaybetmez yani bazı şirketlerin hisseleri düşüş gösterirse bazı şirketlerinki de artış gösterir.

Kısaca açıklayacak olursak borsanın düşüş göstermesi veya yükselmesi ülkenin ekonomik durumuyla ilgilidir. Ülke refahı ekonomik gelişimleri ve borsa değerlerini etkiler. Ülkede oluşan siyasi hareketlerde düşme sebeplerindendir. Borsanın düşüş göstermesinin diğer bir sebebi ise küresel piyasalarda yaşanan değişimlerdir. Dünya piyasasında yaşanan olumlu veya olumsuz değişimler bizim ülkemizin borsasını da etkiler.

Yani hisse senetlerini etkilemesine muhtemel her türlü hareket ve faaliyetler borsanın düşmesine neden olmaktadır.

Borsa’da Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Borsa, iyi analiz edilerek doğru hareket edilmesi gereken bir platformdur. Yatırım yapmak isteyen kişi yatırımını, almak istediği hisse senetlerini iyi analiz etmeli, parasını yatırdığı şirketin geleceği, faaliyetleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. İflas etmek üzere olan bir şirketin hisse senedinin alınması ne kadar doğru olabilir? Kazanç sağlamak istiyorsa, değer kazanacak şirketler üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir