Borsa neden yukselir
borsa neden yukselir

Borsayı takip eden kişiler borsanın neden düştüğünü veya neden yükseldiğini merak etmektedir. Bu terimler genellikle çok sık karşımıza çıkan terimlerdir. Küçük yatırımlarla veya büyük yatırımlar fark etmeksizin girilen borsa bazı kişilere çok fazla kazandırırken bazılarına zarar ettirmektedir. Borsa riskli bir sektördür. Bu yüzden girmeden önce iyi bir araştırmanız gerekir.

Borsa’nın Yükselme Sebepleri

Borsanın yükselmesinde en önemli faktörlerden birisi ülke ekonomisidir. Ülkenin ekonomisi gelişmekteyse ve yatırıma açık alanlar oluşuyorsa borsa yükselir ve bu şekilde borsa ekonomik kazanç elde ettirir. Borsanın yükselmesini sağlayan bir diğer unsur ise genç nüfusun artması ve istihdamın sağlanmasıdır. Nüfus çoğalması ve genç nüfusun artması doğal olarak tüketimi arttıracaktır. Bu tüketimle doğru orantılı olarak da gelişmiş ülkelerde üretimde de artış görülür.

Ülkede üretimin ve tüketimin fazla olması şirketlerin değer kazanmasına sebep olur. Bu orantıda da şirketlerin hisseleri yükselir. Eğer ülkenizde tüketimle beraber üretimde artış gösteriyorsa bu doğrultuda ülkenizde borsada da yükselme olacaktır. Aynı zamanda borsaya sıcak para girişi oluyorsa borsa yine yükselecektir.

Ülkenin para biriminin değer kazanması yükselme sebebidir. Ülke borsasının yükselmesi ile başka bir ülkenin düşüş gösterebilmektedir. Oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Borsa’daki hareketler endeks ile takip edilir. Ancak Endeksin düşmesi ya da yükselmesi hisse senetlerinin değer kazanacağı ya da kaybedeceği anlamına gelmemektedir.

Dünya’nın en güçlü ülkesi ya da ekonomisi dahi olsa çeşitli olumlu ve olumsuz sebeplerle birlikte Borsa puanında değişiklik yaşanır. Ayrıca farklı ülkelerde olan ekonomik dalgalanmalar da her ülkenin Borsa’sını etkilemektedir. Bu nedenle yatırım yapan ve yapacak olan kişiler finans şirketleri haberlerini, puanları, hareket dökümlerini iyi analiz ederek işlem yapmalıdır. Bu yüzden yatırım yapan kişiler ciddi anlamda yatırım kuruluşlarından ve danışmanlardan gerekli yardımı alarak hareket etmektedirler.

Endeks Hisse Senetlerini Etkiler mi?

Endeks kaç puan olursa olsun, bir hisse senedine karşı alım arzı çok olduğunda o hisse senedinin fiyatında yükselme meydana gelirken, o hisseye talep yoksa düşmesine sebep olur. Yani o hisse senedi popülerse fiyat yüksek, değilse düşüktür. Bir hisse senedini etkilenmesine neden olan en önemli sebep ise Politikadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir