Borsa nasil coker
borsa nasil coker

Ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal bir piyasa olan borsa, bir ülke ekonomisi adına oldukça en önemli kurumlardan birisidir. Bunun yanında borsaların çöküşü, dünyanın her yerinde çok kötü sonuçlar doğurmuştur. Bir yatırımcının en büyük korkulu rüyalarından birisi borsanın çökmesi durumuyla karşı karşıya kalınmasıdır. Peki ya borsa nasıl çöker?

Borsa Nasıl ve Neden Çöker?

Borsa nasıl çöker sorusuna verilebilecek en güzel cevap olarak arz ve talepte meydana gelen değişiklikler borsadaki fiyatların dalgalanmasına neden olacaktır. Arz ve talebin etkilediği belli başlı faktörler ise, kişi başına gelirin düşmesi veya yükselmesi, işsizlik oranının artması veya azalması, faiz oranları ve enflasyon sayılabilir. Borsa’da her şey normal giderken bir anda alıcıların ortadan kaybolmasıyla borsa düşüş yaşamaktadır. Ülke ekonomileri adına borsalar önemli görevleri olan kurumlardır. Borsa’da yaşanan çöküşler beraberinde ülke ekonomisindeki kötü gidişatı da getirmektedir. Eğer bir ülkenin borsası düşüyorsa o ülkenin ekonomisinde hiçte iyi olmayan gelişmeler yaşanıyor denilmektedir.

Bir Ülkede Borsanın Çökmesi Ne Anlama Gelmektedir?

Bir ülkede usulsüzlük, manipülasyon ve yolsuzluk söz konusu ise o ülkenin borsasında yaşanacak düşüş söz konusu olur. Böyle bir durumda sadece şirketler kapsamında büyük zararlar meydana gelmektedir. Bu zararlar nedeniyle de borsaya giren şirketler kapsamında borsanın çökmesi çok büyük bir zarar doğurmaktadır. Borsanın çökmesiyle zarara ve çöküşe geçen şirketlerde ki yatırımcıların mağdur olmasına neden olmaktadır.

Yatırımcıların korkulu rüyası olan Borsanın çökmesi durumu bütün ülkelerin başına gelmektedir. Dünya’nın en güçlü ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletlerinde de bu yaşanmıştır ve bundan sonra yaşanması da muhtemeldir. Bu yüzden ülke borsası çok iyi giderken, başka bir ülkenin borsasının etkilemesi sonucu bütün ülkeler etkilenir ve domino etkisi yaratır.

Borsa’nın düşmesine sebep olan bir çok olay bulunmaktadır. Ülke iktidarında meydana gelecek siyasi çatlaklar, doğal afetler de dahil olmak üzere bir çok olay borsanın çökmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir