Borsada sicak para
borsada sicak para

Borsa da sıcak paranın ülkeler açısından giriş yapması ülke ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Sıcak para girişi ile ekonomi canlanır ve hareketlilik olur. Borsaya direk olarak giren sıcak para borsa ivmelerini yukarı çekmektedir. Borsada sıcak para kısaca büyük yatırımcıların ülkeye soktukları para anlamına gelmektedir. Büyük yatırımcılar bazen ülkeler bazen de kişiler olabilmektedir. Bu büyük yatırımcılar bazen kısa vadede büyük kârlar elde etmek isterler bu yüzden de kendi ülkelerindeki faiz ve hisse senetlerine daha fazla kazanmak için başka ülkelerdeki piyasalara sıcak para girişinde bulunurlar.

Borsa da Yatırım Yapmak

İthalat ve ihracat bir ülkede yapılan iç ve dış satışlardır. Bu ithalat ve ihracat arasındaki dengenin sağlanmadığı gelişmekte olan ülkelerde piyasaya sıcak para girmesi aniden etkilemektedir. Sıcak para ülkenin piyasasına canlılık kazandırmakta ve bu sayede ülkenin borsasında yükselişler meydana getirmektedir. Borsada yatırım yapmak isteyenler genellikle ülkeye sıcak para girişini dört gözle beklerler ve sıcak para ülkeye giriş yaptığı zaman yatırım yapmaktadırlar.

Borsaya Sıcak Para Sokmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük yatırımcılar ülkeye nakit para getirdiklerinde, o ülkenin döviz kurlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneğin Amerikalı bir yatırımcı Türkiye borsasına dolar ile girecekken Türkiye’nin dolar kuruna bakmaları gerekmektedir. Dış yatırımcıların çok büyük miktarlarda para girişi yapacakları için kur dalgalanmalarından genellikle uzak dururlar. Uzun vadede sıcak para girişi ülkenin ekonomisine dezavantaj sağlar. Buna karşılık olarak sıcak para girişi yapan yatırımcı da kısa vadede büyük kazançlar sağlamaktadır.

Türkiye’de yabancı turistlere satılan mal ve hizmetler karşılığı elde ettikleri döviz sıcak para girişi olarak değerlendirilir. Gerek ihracat yapılsın, gerek otel konaklaması, taşımacılık bütün bu işlemler karşılığı döviz girişi oluşur. İhracatta ise kazanılan dövizler dış ticaret dengesi ile ihracat başlığı altında toplanmaktadır ve gelir kaleminde yer alır.

Borsaya sıcak para çekimi için yapılan girişimler kendini gösterse de, ülke ekonomisinde artan riskler sonucu hızla ülkeyi terk edebilir. Arkasından oluşacak istikrarsızlık ile birlikte döviz kurlarında oynamalara neden olur ve yabancı sermaye korkak bir hâl almaya başlar. Bu yüzden ülkedeki siyasi istikrar önemlidir. İstikrar arkasında güvenli liman olarak sıcak para girişine neden olur ve ekonominin hızlanması artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir