Borsa nasil oynanir
borsa nasil oynanir

Günümüzde internetin hızlı bir şekilde yayılmasıyla tüm işlemlerin evden halledilebilir hale geldiği gibi borsa oynamakta artık borsa salonlara gitmek yerine çok daha rahat ettiğiniz, konforlu eviniz de ya da iş yerinizde internetten bile borsa oynamak mümkündür. Hatta balık avında, denizin ortasında bile bunu yapabilirsiniz. Borsa nasıl oynanır sorusuna cevap olarak söylenebilecek ilk şey aracı kurumlar veya çalıştığınız bankadarn yatırım hesabı açmak gerekmektedir. Borsa oynarken bankayı tercih etmek istemiyorsanız aracı kurumlar vasıtasıyla da borsa oynanabilmektedir.

Borsa’ya oyun denilmesi ne kadar yanlış olsa da; yıllardan beri gelen bir deyim olarak oyun olarak görünmektedir. Ancak bir çok kişinin ciddi kazançlar sağladığı bu alanda, bütün birikimini kaybeden kişileri de dikkate almak gerekir. Her an bütün yatırımın batırılabileceği hususlarını devamlı göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Borsada Nasıl Kazanılır?

Borsa nasıl oynanır ve borsada nasıl kazanılır? Burada yapılması gereken kişi tamamen disiplinli ve sağlam adımlar atmalıdır. Onun dışında borsa oynayacaklar kendi bütçelerine göre oynamalıdırlar. Borsa oynamada şansa yer yoktur. Bir çok borsacı gibi sürekli hacme veya alım-satım yapmak işi şansa bırakmak anlamına gelmektedir. Çünkü borsa oynayan hiç kimse orta ve uzun vadeakışını yönlendiremez. Eldeki sermayeyi tek bir yere değil bir çok yere paylaştırman kişinin kazanma olasılığı daha fazladır. Borsa piyasasında iyi analiz yapmak çok önemlidir. Çünkü borsacılar indeksin çıkacağını, bankacılar ise faizin çıkacağını söylerler. Borsada düşüş varsa eldekini satmak, çıkış varsa da elde tutmak her zaman avantajlıdır.

Borsada Ne Zaman Alım ve Satım Yapılmalı?

Borsa oynamanın ilk temel maddesi disiplindir. Fiyatlar iyice düşüp, kötü havalar esmeye başladığı zaman, hareketliliğin olmadığı anlar piyasaların dibe vurduğu andır. Böyle bir durumda alınan borsa geleceğe dönük 1-2 senelik orta vadeli alımlarda bulunmalılar. Erişilebilen en üst seviyeye gelindiği zaman satış yapılabilir. Borsa da yeni olan kişiler aldıkları hisse senedi değerlenmeye başladığı zaman kazandıklarını düşünerek hemen satış yapmaktadır. Ancak deneyimli olan kişiler hemen satış yapmak yerine daha çok çıkmasını bekler ve daha fazla kazanma yolunu tercih ederler.

Genel olarak düşünüldüğünde küçük yatırımcı da dahil olmak üzere elindeki bütün yatırımı farklı hisse senetlerine yatırmak girişimcinin daha çok kazanma şansını artırmaktadır. Her şeyden önce iyi bir analizci olması gereken yatırımcılar piyasayı iyi takip etmeli, banka faizleri ile endeks arasındaki yakın ilişkiyi ayırt edebilmelidir. Aynı zamanda enflasyon verilerini takip etmeli, aracı kurumların günlük, haftalık ve aylık olarak çıkardıkları raporları incelemeli, almış olduğu hisse seneti ile ilgili borsaya bildirilen açıklamaların yatırımın geleceği açısından neler getireceğinin muhasebesini yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir