Baskasinin kredi notu nasil ogrenilir
baskasinin kredi notu nasil ogrenilir

Banka sistemlerinde yer alan puanlama sistemleri, kredi kartı hesapları, ödemeler, hareketler ve daha öncesinden alınmış olan kredi ödemelerinin tüm hareketleri kontrol edilerek, bir yerde toplanması ve değerlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu puanlama sistemi ise, kredi kotu olarak tanımlanırken, kişilerin kredi başvuruları da öncesinde bulunan kredi notlarına göre kabul görür ya da reddedilir. Elbette ki, kredi notu öğrenmek için farklı kanallar bulunurken, bağlı bulunduğunuz bankanın internet bankacılığı ya da cepbank uygulamaları ile sorgulama yapabilmek mümkündür. Bu sistem dahilinde sorgulama yapıldıktan sonra, belirtilmiş e- mail adreslerine risk raporu ve kredi notları gönderilerek, bilgilendirmeler yapılır. Peki, kişinin kendi notundan ek olarak, başkasının kredi notu nasıl öğrenilir sorularına nasıl cevaplar verilmesi gerekir?

Findeks kredi notu öğrenme

Son zamanlarda, Findex üzerinden kredi notu öğrenme, oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Hem yüzeysel hem de detaylı olarak bu puanlama sistemine, sistem dahilinde ulaşılabilmektedir. İlk olarak, kişinin T.C. kimlik numarası ve bankalarda kayıtlı olan cep telefonu numarasının bilinmesi gerekmektedir. Bu sistem üzerinde, cep telefonu ve T.C. kimlik numarası dahilinde sorgulama yapılır. Elbette ki sorgulama işlemleri de belirlenmiş ücretler dahilinde olurken, dönem dönem ücretlerde ufak değişiklikler görmek mümkündür.

Kredi notu sorgulama ücretli mi?

Kişi kendinin ya da başka bir kişinin kredi notunu sorgulaması için, bağlı bulunan hesabından ödeme yapması gerekmektedir. Elbette ki başkasının kredi notu nasıl öğrenilir sorularında da yine bu ücretler dahlinde, kredi notları sorgulanmaktadır. KDV + 4 TL bir ücret ile kredi notlarınızı sorgulayabilir ve başkasının da kayıtlı cep telefonuna gelen SMS dahilinde sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için de sorgulama yapılacak olan kişinin de bu işlem için rızası olması ve gelen onay mesajını sizler ile paylaşması gerekmektedir.

Kredi notu neden önemli?

Bu durumda, farklı sebepler bağlı olarak notların öğrenilmesi ön plana çıkıyor. Elbette ki özellikle kredi başvurusu yaptığınızda, kabul görüp görmeyeceği bu kredi puanları ile ortaya çıkıyor. Eğer ki, kredi notlarınız, talep ettiğiniz kredi tutarı ile uyumlu değilse, maalesef kredi onaylanmayacaktır. Bilinmesi gerekir ki, kredi başvurusu yapıldıktan sonra, kredinin onay almaması, yine bu puanı düşüren özellikler arasında yer alıyor. Bundan dolayı, onay almayacağını düşündüğünüz durumlarda kredi başvurusu yapmaktan kaçınmanız daha doğru olacaktır. Düşen puanları yükseltmek oldukça daha zor olmaktadır. Puanlarınızı yükseltmek için ise; aktif olarak kredi kartı kullanmalı ve ödemelerinizi de zamanında yapmanız tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir