Kasakira kopya
kasakira Kopya

Kiralık kasaya sahip olan banka müşterileri, genel emirlere göre sadece bankanın mesai saatleri içerisinde kasalarını görebilirler. Aynı zamanda tatillerde, hafta sonlarında ve bankaların kapalı olduğu günlerde ise kiralık kasaların görülmesi mümkün değildir. Müşterilerine göre kendilerini değiştiren özel bankalarda ise özel kasa sahiplerine farklı ayrıcalıklar tanınmıştır. Bu sayede zaman konusunda bir opsiyon sunan özel bankalar, kiralık kasaların 7 gün 24 saat boyunca görüleceği bir sistem oluşturmuşlardır.

Bankaların Kasa Kira Ücretleri

  • Ziraat Bankasından kasa kiralamak istiyorsanız yapmanız gereken en yakın bu hizmeti veren şubeye gidip başvuru yapmak . Ziraat Bankasında kasa ücretleri kasanın boyutuna göre değişmektedir. Ayrıca ilk kasa kiraladığınız da sizden depozito istenmekte olup en son hizmeti durdurduğunuzda depozito size iade edilmektedir. Depozito ücreti kasanın 1 yıllık ücreti kadardır.

Ziraat bankası büyük boy kasa ücreti
Ziraat bankası büyük boy kasa ücreti

Ziraat bankası kasa ücretleri
Ziraat bankası kasa ücretleri

Ziraat bankasının kasa ücretlerinin kasa boyutlarına dağılımı resimdeki gibidir. Ziraatten kasa kiralamak istiyorsanız kiralık kasa hizmeti veren şubeler listesini indirip size en yakın olanı tercih edebilirsiniz. Kasanın yıllık kira ücretlerini banka şubelerinden , internet şubeden yada kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

  • İş Bankası kiralık kasalar için 7/24 ulaşabileceğiniz şekilde hizmet vermektedir.  İş Bankasında da boyutlara göre değişen yıllık ücretler değişmektedir. Aynı şekilde depozito alınıp sonra iadesi yapılmaktadır. İş Bankasından kiralama yapmak istiyorsanız başvurmanız gereken şubelere bu linkten göz atabilirsiniz . https://www.isbank.com.tr/sube-ve-bankamatikler?ref=kiralikKasa .  İş Bankası kasa depozito ücreti tek seferlik olup kasanın boyutuna göre değişmektedir. Kasa ücretleri kiralama fiyatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. 2022 ile fiyatlar güncellenmiştir. Güncel fiyatlara https://www.isbank.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri linkinden öğrenebilirsiniz. 
Isbank kasa ücreti
İşbank kasa ücreti
  • Akbank kiralık kasa ücretleri boyutlara göre değişmekle birlikte ödeme yöntemine göre değişmekteydi ama artık farkeden bir durum yok. Kredi kartından da yapsanız aynı miktarı ödüyorsunuz. Akbank kasalardan depozito olarak kira miktarı kadar ücret almaktadır. Bu depozitoların amacı kirayı ödemeğiniz durumlarda borcunuzun tahsil edilmesi içindir.
  • Haklbank da ki kasaları 1 aylık , 3 aylık ,  6 aylık ve 12 aylık olarak kiralayabiliyorsunuz fiyatlarda bu sürelere ve kasanın boyutuna göre değişiyor. Kasa fiyatlarına aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. Halkbankda depozito ücreti 466,75 TL dir. 
Halkbank kasa ücretleri
Halkbank kasa ücretleri
  • YapıKredi Bankası 7/24 erişebileceğiniz ve parmak izi gibi ileri teknolojiye sahip kasalarla hizmet vermektedir. Başvuru yapmak için bankanın herhangi bir şubesine gidip bilgi alabilirsiniz. Her saat erişebileceğiniz kasalardan yararlanmak istiyorsanız Kasa24 başvurmanız gerekmektedir . Fiyatlarda normal kasa fiyatlarına göre daha pahalıdır. Yapıkredi Bankasının kasa kiralama ücretleri ve depozito ücreti aşağıdaki talodaki gibidir .
Yapikredi kasa ücretleri
Yapikredi kasa ücretleri

Bankalarının depozito ücretleri bu şekildedir . Siz size en uygun olan boyut fiyatına göre seçim yapabilirsiniz. 7/24 kasanıza erişmek istiyorsanız özel bankaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca Türkide ki  Özel Bankalar başlıklı yazımıza göz atarak özel bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kiralık Kasalar ve Çalışma Mantığı

Her birey, hayattan ayrıldığı zaman bir varlığı ve değerli bir eşyası olsun ister. Bu yüzden de yaşadığı zamanlarda sürekli olarak maddi ve manevi değerler oluşturmaya çalışırlar. Kazanılan bu değerlerin korunması, günümüz hırsızlık teknik ve yöntemlerinin gelişmesi nedeniyle bazen riskli olmaktadır. Özellikle klasik yöntemlerin de bu soruna çare olamaması, bankacılık sektörünün konuya müdahil olmasını sağlamıştır. Bankaların kiralık kasa formülüne göre ise finans alanı tamamen olumlu şekilde karşılık vermiştir. Artık bankalar, özellikle şahsi eşyaları, değerli evrakları, altın ve benzeri madenleri ve manevi değer yaşayan bütün eşyaları bünyelerindeki kasalarda korumaya başladılar. Gereken bu işlemin içeriğinde, kasanın tamamen hırsızlık ve doğal afetlere karşı korunması, aynı zamanda sigortalanması gibi avantajları da bulunmaktadır. Mahremiyet esasına göre kullanılan kiralık kasalarda, bankanın sağladığı yüksek önlemler sayesinde herhangi bir güvenlik problemi meydana gelmeyecektir.

Kiralık Kasalarda Depozito Ödemek

Kiralık kasaların kiralanması esnasında bankaların belirli bir oranda depozito kesmesi, sözleşme dahilinde belirlenen bir detaydır. Kullanım esnasında meydana gelecek kasa zararlarından dolayı kesilen depozito, aslında bir hasar olduğunda anında müşteriye rücu edilecek ve borçtan düşülecektir. Fazla gelen kısım olursa ise yine kasa sahibine teslim edilecektir.

Kasaların Çalışma Mantığı

Kiralık kasalara bakıldığı zaman, öncelikle sahipleri ve bankaları arasında tamamen bir gizlilik ilkesi olduğu bilinmelidir. Çünkü o kasalarda bazen davaları değiştirecek kadar önemli belgeler, bazen ise dünya tarihine bile yön verecek kadar eski tarihi eserler saklanmaktadır. Bu yüzden bankalar kasa kiralamalarında, müşterilerinden herhangi bir içerik ve değerleme bilgisi almayı istemez ve kasayı sadece özel kullanımlara sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir