Bankaci olmak icin aranan sartlar
bankaci olmak icin aranan sartlar

Uzaktan yapılan izlenimler ile merak edilebilir ve özenilebilir bir iş dalı olan bankacılık sektörü, istenilen eğitim düzeyi ile yapılamamaktadır ve çalışacak kişi bankanın vizyonunu ve misyonunu taşıyarak vatandaşa bunu yansıtabilme kabiliyetine sahip olması gerekir.

Günümüzde en popüler meslek grupları arasında bankacılar gelir. Bankalar eleman alımı yapacakları zaman üç mezun grubundan da eleman alımı yapar. Lise, meslek yüksekokulu ve lisans mezunları bankalarda çalışabilirler. Tabii eğitim grubuna göre kişinin çalışacağı pozisyonda farklı olacaktır.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Neler?

Lise mezunlarının bankalarda çalışabilmesi için bankaların açtıkları sınavlara katılabilirler. Bankalar bu sınavları genellikle nadiren açarlar. Fakat Ziraat Bankası ve Halkbank bu sınavları genellikle iki yılda bir düzenli açmaktadır. Bu sınavlara giren kişilerin sayısı çok fazla bu yüzden sınavdan yüksek bir puan almanız avantajınıza olacaktır. Bu sınavdan sonra eğer barajı geçtiyseniz sizleri sözlü mülakata alacaktır. Mülakattan da geçerseniz sınavına girdiğiniz bankanın herhangi bir şubesinde işe başlayabilirsiniz.

Meslek yüksekokulu mezunlarının bankalarda çalışmak için yapmaları gereken şeyde neredeyse lise mezunlarıyla aynıdır. Bu duruma özellikle Bankacılık ve Sigortacılık okuyan kişiler çok kızmaktadır. Lisans mezunlarının ise bankalarda çalışabilmesi daha kolaydır. Özellikle İktisat ve İşletme gibi bölümlerden mezun olan kişiler bankalarda kolaylıkla işe girebilir. Bankalarla ilgili bir bölümden mezun olmayan kişilerse genellikle Bireysel Emeklilik Lisansı ile başvuru yapmaktadır.

Bankaların aradığı şartları taşıyanlardansanız, alacakları iş alımına başvuru ile açacakları sınava katılarak, başarılı olmak halinde personel açığı olan şubede göreve başlayabilirsiniz. Ancak bankada çalışmak isteyenler ilk etapta veznelerde çalıştırılmaktadır. Vezneler de bankalarda en yoğun olan birimlerdir ve vatandaşla en çok muhatap olunan kısımdır. Bu yüzden çalışanların kılık kıyafetine dikkat etmesi, vatandaşlarla girecekleri diyaloglarda bankaya yakışır bir tavır takınmaları istenir.

Son yıllarda önemli gelişme gösteren bankacılık sektörü, yaptığı işlemlerin hepsinin paralar ile yapılmasından dolayı riskli bir çalışma hayatına sahiptir. Çekiciliği ile cezbeden bu iş dalına, aynı zamanda çalışma hayatına atılamayan ya da çalışmak için ihtiyacı bulunan insanlarda müracaatta bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir