En cok kazandiran meslekler
en cok kazandiran meslekler

Ocak 2017 tarihi itibariyle ABD’de en çok para kazandırabilen meslekler listesi açıklandı. İlk dokuz sırayı Tıp branşları alırken teknoloji sektörü ise 11 sırada kendini yer buldu. Peki Türkiye’de durum nasıl? İsterseniz bu sorularımıza cevap bulalım.

Çok Kazandıran Meslek Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hızla artan nüfus, ardından getirdiği genç nüfus ile her yıl üniversite sınavlarına giren kişi sayısının artması sonucunda mezun olan genç sayısında da ciddi artışlar getirmektedir. Her yıl 700-800 bin civarlarında öğrenci mezun olduğu ülkemizde işsizlik ordusuna yenileri katılırken, gençlerin iş arama maratonu başlamış oluyor.

Ortaöğretim ve Lise eğitimi yıllarında dikkate alınan hedefler çerçevesinde yükseköğretim branşını, hangi üniversitede hangi bölümü okuyacağına dair birçok rehberlik ve danışmanlık alan öğrenciler, puanları itibariyle elbette istekleri dışında bölümlerde eğitim görmek zorunda kalabiliyor. Bura da öğrencinin hedefi çok önemli.

Mezuniyet sonrasında iş bulma endişesi yaşayan herkes eğitim dönemi içerisinde kolay iş bulma, bulduğu işten çok daha iyi miktarlarda ücretler kazanma isteğindedir. Bunun için fakülte eğitimi tamamlanmış olsa bile yüksek lisans ve doktora yapma artı bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Kamu da sözleşmeli olarak çalışan Lisans mezunu ile yüksek lisans mezunu arasında yaklaşık 600 lira gibi bir fark bulunuyor. Bu rakam master yapılmasını cazip kılan seçenekler arasında.

İş Bulmak İçin Okul İsmi Önemli

Mezun olduktan sonra iş bulmak isteyen öğrencilerin özellikle özel sektörde iş bulabilmesi için eğitim gördükleri eğitim kurumu olan üniversitenin ismi de ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni ise Üniversitede verilen eğitim kalitesi, yapılan stajlar ve bilim çalışmaları ve deneyimlerin dikkate alınarak işverenlerin daha vasıflı kişileri bünyesinde barındırmak.

Yüksek Kazançlı İş İçin Yabancı Dil Bilinmeli

Kendini geliştiren, geliştirmek isteyen herkes başta İngilizce olmak kaydıyla yabancı dil, hatta diller bilmesi gerekiyor. Uluslararası çalışan şirketler farklı ülkeler bünyesinde gösterdiği çalışmaları yakından takip edebilecek onları anlayarak gerekli adımları atabilecek çalışan ister. Bu yüzden Dünya’da en çok konuşulan en az iki dil bilmek iş arayanların faydasına olacaktır.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Yapılan araştırmalar neticesinde finans, otomotiv ve e-ticaret başta olmak üzere Ar-ge çalışması yapan sektörlerde iş bulanlar en çok kazancı sağlayan meslekler arasında gösteriliyor. Bu anlamda iş bulabilenlerin zamanla 10 bin liraya varan kazanç sağladıkları tartışılıyor. Kazancın fazla olduğu fikriyle hep Tıp okuma yarışında olanlar bu sıralamada kendini ilk on içerisinde bulamamış durumda. Sıraya konulursa yöneticilik, Hukuk, tasarım, mimari, İthalat ile ihracat ve Halkla ilişkiler en çok kazandıran meslekler arasında kendini gösteriyor.

Her ne kadar araştırmalar bu yönde göstermiş olsa da; rakam olarak baz alındığında Mühendislerin yıllık olarak yaklaşık 60 bin dolar, Bilgisayar Sistemi Mühendislerinin 70 Bin dolar, iş güvenliği uzmanı, Web uygulama mühendesleri, Çevre mühendisleri ve elektrik mühendisleri ise yaklaşık 60 bin dolar kazanç sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir