Banka borcu sorgulama
banka borcu sorgulama

Şuan da yaşayan çoğu insanın başvurduğu birkaç sorudan birisidir bu soru. Kişinin borçlarının çoğu maddi yetersizlikten dolayı olduğu gibi ödenmesi gereken borçları unutması sonucunda da olabiliyor. Banka gibi bir işletmede ödenmeyi unutulan her taksit tutarı veya borç miktarı geçen süre zarfında üstüne eklenen gecikme faizi ile birlikte, günler sonra karşınıza çıkabilir.

Kişinin zaman içerisindeki psikolojik durumu, dünya hayatındaki anlık gelişmeler, yaşamış olduğu ani sağlık problemleri gibi önceden planlaması yapılamayan engelleri nedeniyle devam eden ödeme cetvelindeki son ödeme tarihlerini atlaması elbette yaşamın içindeki muhtemel olaylardan olduğunu söylemeliyim.

Bu gibi nedenlerin ardından günler sonra karşınıza çıkan bu borç sonucunda hem ödemeniz gerekenden fazla bir tutar ödersiniz hem de o anki maddi durumunuzu olumsuz etkileyen bir durum ortaya çıkar. Bu durumdan dolayı banka ile yapılmış bir anlaşma sonucunda alınan borç miktarı ödenmesi kişi tarafından yakından takip edilmeli ve borç sorgulaması düzenli olarak yapılmalıdır. Bu durumda karşınızda, belirtilen durumlar gibi olumsuz olaylar yaşamazsınız.

Borç Sorgulama

Bankalardaki borç durumunuzu ister banka üzerinden borç sorgulama yaparak ister web üzerinden isterseniz de telefon yoluyla da öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri sırasıyla anlatacak olursak, borcunuzun olduğu ilgili banka ile direk temas kurarak borç tutarınızı öğrenebilirsiniz. Bankaya gidip temsilcinizle konuşup bu durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında yine ilgili bankanın web sitesine girip borç dökümlerinize ulaşabilirsiniz. Bu işlemi banka web sitesine girip belirli işlemleri yapıp ulaşabilirsiniz.

İstenilen bölüme ulaşıldığımda hem borç tutarınızı hem de hesap dökümünüzü görebilirsiniz. Bu işlemler dışında yine olan diğer işlem ise telefon yoluyla bankayı arayarak yapılan görüşme sonucunda borcunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Muhatap olduğunuz bankanın telefon numarasını alıp isterseniz müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz veya direk banka alırken sizinle ilgilenen temsilci ile direk iletişim kurabilirsiniz. İletişim kurduktan sonra bazı güvenlik sorularını doğru cevaplamanız dâhilinde müşteri temsilcileri yardımıyla anlık borç durumunuzu öğrenebilir bu durum hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son ödeme tarihi bulunan ve zaman içerisinde mağdur olabileceğimiz kredi ödemeleri, GSM, elektrik ve su faturaları gibi ödemelerimizi otomatik ödeme talimatı vermenin kolay ve pratik olmasının yanında mağduriyetinizi önlemek adına önemli bir adım olacaktır.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir