Bana neden kredi vermiyorlar
bana neden kredi vermiyorlar

Borç batağının en dibindesiniz. Ya da çok acil bir işiniz var, alacağınız var ama paranız yok. Bankalar  size kredi vermiyor. Kredi vermemelerinin birçok sebebi olabilir.

Örnek olarak bilgilendirmek istersek böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız size şöyle bir soru sorarsak nasıl cevap verirdiniz. Sizin banka olduğunuzu farz edin ve sürekli birilerinden borç para alan ancak borcunu geri ödemeyen birisinin sizden para istediğini düşünün. Verir misiniz?

Elbette böyle bir durumda verip vermemek için çok düşünürsünüz ve hayır cevabı vererek kişiyi geri gönderirsiniz.

Neden Kredi Alamıyorum?

Son dönemde birçok kişinin yakındığı şey kredi alamama durumu ve insanlar bu nedenden dolayı mağdur hale düşüyorlar. Bankalar kişilere kredi verirken belirli ölçütler dâhilinde hareket ederler ve bankalarda kişiler değil sistemler birinin kredi almaya uygun olup olmadığını belirler. Bu nedenle kredi almak istediğiniz zaman banka sisteminin istediği kriterleri yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

Genel olarak kredi verilmemesinin nedeni;

  • Gelir beyanı yapılmış olması ancak belgelenmemiş olması,
  • Kredi tutarı ile gelirin uyuşmaması,
  • Başka bir bankadan kredinizin devam ediyor oluşu ve ödeme sınırınızı aşıyor oluşu,
  • Kredi kartı ödemelerinizde bir düzen olmaması, bu durumun son 6 ay içinde çok sık bir şekilde tekrarlanması,
  • KKB puanınızın düşük olması,
  • İş yerinde 6 aydan az süreli sigortalı olması,
  • Kara listede yer alıyor olmak,
  • Kefil olmuş ve kefil olunan borç ödenmemiş ise bu durumlarda kredi almanız zorlaşmaktadır.

Eskiden kolay bir şekilde verilen krediler artık büyük bir eleme usulü sonucunda verilmektedir. Maaş bankanız ya da düzenli olarak kart ödemeleriniz mevcut değilse ve bir yerde 6 aydan uzun süreli sigortalı değilseniz kredi almanız diğer şartları sağlasanız dahi mümkün değil.

İstediğiniz zamanda, istediğiniz finans kuruluşundan, istediğiniz miktarda kredi almak istiyorsanız, borçlarınıza sadık olacaksınız, sözünüzü yerine getirerek bütün ödemelerinizi zamanında yapacaksınız. Siz bütün şartları yerine getirirseniz, bankalar nakdi olarak sizleri mutlu edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir