Kredi ve Finans Portalı

Yeni İşçi Ne Zaman Kredi Alabilir?

Finans kuruluşları olan bankalar elde ettikleri finans kaynaklarını kredi talebinde bulunan kişilerin hizmetine sunmaktadır. Ancak bu hizmeti isteyen herkese vermezler ve olmazsa olmaz şartlarını sıralayarak başvuru sahibine verdikleri puan üzerinde kredi tahsisi sağlalar.

Bankalar tahsis ettikleri kredilere belirli faiz ekleyerek, yasal prosedürler çerçevesinde ve BDDK kararları nezdinde kredi kullanma imkânı sağlarlar. Bankalar ticari kurumlar oldukları için bu imkanları sağlarken kişinin kredisini düzenli ödeyip ödeyemeyeceğine bakarlar, kredinin geri dönüşünün sağlanabileceği kanısıyla kredi verirler. Kredi finansmanı bu evrede kişiyi kontrol ederken kredi notunu ve aylık düzenli bir geliri olup olmadığını ilk sırada kontrol ederler. Bu evrede düzenli geliri olmayan veya kredi notu düşük olan kişilere kredi vermezler.

Yeni İşçiler Ne Zaman Kredi Çekebilir

Yeni işe giren kişiler ise, ihtiyaç olsun olmasın, ne zaman kredi kullanabileceklerini merak edebilirler. Yeni işe girmiş bir işçi işinde bir ay’ı doldurduktan sonra bankaya gider ve kredi başvurusu yaparsa başvurusunun kabul edilme ihtimalide var reddedilme ihtimalide var. Bunun sebebi ise bu evrede kişinin eski işlemlerine de bakılmasıdır.

Yeni işe başlamış bir işçi çalıştığı iş yerinin anlaşmalı bankasına başvuruda bulunarak maaşını almasından dolayı ve banka gerektiğinde kendisi kesinti yapabileceğinden bu kişilere hemen kredi tahsisi sağlayabilir. Ancak işçi başka bankadan kredi almak istiyorsa bunun için birkaç ay daha beklemek zorunda kalması muhtemeldir. Çünkü kişinin istikrarlı olarak ve sürekli bir işte çalışması kredi almanın ipuçlarındandır.

Kişinin kredi notu düşükse eğer ilk işe girdiği ay kredi kullanamayabilir. Bazı durumlarda bankalar kişilerden en az 6 aylık düzenli bir gelir isteyebiliyorlar. Bu yüzden yeni işçilerin ne zaman kredi kullanabileceği hakkında bir şey söylemek çok zor. Söylediğimiz gibi bu sorunun cevabı sizin geçmişteki bankacılık işlemlerinize göre değişir.

Yeni İşçi Kredi Kartını Ne Zaman Alabilir?

Kişi işe yeni başladıysa kredi kartı başvurusu yapmasında bir sakınca yoktur ve genel olarak kredi başvurusunda olduğu gibi kart başvurusunda olumsuz yanıt alması imkânsız gibi bir şeydir. Kişi gelirini beyan ettikten sonra banka kişinin notu çok düşük olsa dahi bu kişiye kredi kartı tahsisi yapabilir ancak bu kartın limiti çok düşük olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.