Yeni işçi ne zaman kredi alabilir?
Yeni işçi ne zaman kredi alabilir?

Bankalar, müşterilerine finansal kaynak sunarak maddi ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlamaktadır. Ancak kredi başvurusu yapan her kişinin talebi kabul edilmemekte, bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu yazımızda “Yeni işçi ne zaman kredi alabilir?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Bankalar tahsis ettikleri kredilere belirli faiz ekleyerek, yasal prosedürler çerçevesinde ve BDDK kararları nezdinde kredi kullanma imkânı sağlamaktadır. Aynı zamanda kar amacı güttüklerinden verilen kredinin geri ödenebilmesine dikkat edilmektedir.

Başvuru yapan kişiler başta kredi notları olmak üzere kredi ve kredi kartları borçlarının geri ödeme düzeni, aylık kazancı, iş yerindeki çalışma süresi gibi detaylara da önem verilmektedir. Bu evrede düzenli geliri olmayan veya kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmemekte veya düşük miktarda verilmektedir.

Yeni işçi ne zaman kredi alabilir?
Yeni işçi ne zaman kredi alabilir?

Yeni İşçiler Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Kredi başvurusu yapan kişinin düzenli bir işinin olması ve uzun süredir çalışması artı puandır. Yeni işe giren kişiler, ilk aylarını doldurduktan sonra kredi başvurusu yaparak süreç hakkında bilgi alabilmektedir. Sigorta kaydının sisteme yansıması ile kişinin kredi alma ihtimali artar. Ancak burada kişinin daha önceki süreçteki kredi durumu ve kredi kartı borç ödeme düzeni gibi detaylar da önemlidir.

Yeni işe başlamış işçiler, kredi alma ihtimallerini artırmak için işyerinin anlaşmalı olduğu bankayı tercih etmelidir. 1 – 2 aylık sigortalıya kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak kredi miktarı ve faiz oranı kişinin tercihini etkileyecektir. Bu nedenle yeni işçiler, uygun şartlarda kredi almak için birkaç ay beklemek zorunda kalabilirler. Kişinin istikrarlı bir şekilde işyerinde çalışması, kredi alma ihtimalini artırmaktadır.

Kredi notu düşük olan yeni işçiler, 1 – 2 aylık sigortalı olmalarına rağmen kredi alamayabilirler. Bu tür durumlarda kişinin en az 6 aylık bir süreçte istikrarlı şekilde çalışması ve bankalara olan borçlarını düzenli ödemesi gerekmektedir. Bankaların prosedürü de değişiklik gösterdiğinden yeni işçilerin ne zaman kredi çekebileceği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kredi Almak için Kaç Aylık SGK Primi Olması Gerekir?

SGK prim günü, kredi çekebilmek için aranan şartların başında gelmektedir. İlk iş deneyimini yaşayan kişilerin en az 3 ila 6 aylık bir süre boyunca düzenli maaş almaları ve sigortalı gösterilmeleri önemlidir. 3 – 6 aylık SGK primi bulunan kişiler, bankaların kredi imkanından yararlanabilmektedir. 6 aylık süre boyunca priminiz yatırıldığında bu sizin düzenli olarak çalıştığınızı göstermektedir. Böylelikle banka size güvenerek kredi verebilmektedir.

Yeni İşçi Kredi Kartını Ne Zaman Alabilir?

Yeni işe giren kişiler, sicil kaydında olumsuz bir durum yok ise rahatlıkla kredi kartı alabilmektedir. Bankalar bu süreçte kişinin çalışmak kaydına bakmaktadır. Kişi, çalıştığını kanıtlar ve aylık gelirini beyan eder ise kendisine uygun bir kredi kartından yararlanabilmektedir. Yeni işçinin kredi kartı limiti, daha önceki sicil kaydına ve sabit gelirine bağlıdır. Düzenli geliri olan, önceki borçlarını düzenli şekilde ödemiş kişilerin limiti daha fazla olmaktadır.

Kredi Kartı Alabilmek için Sigortalı Olmak Şart mı?

Kredi kartı alabilmek için sigortalı olmak şart değildir. Ancak kredi kartının limiti sigorta ile doğrudan alakalıdır. Uzun süredir çalışan, maaşını kanıtlayabilen ve kredi notu yüksek olanlar daha yüksek limitlerden yararlanabilmektedir. Ancak maaşını kanıtlayamayan yani sigortalı olmayan kişiler yüksek limitli kredi kartı alamamaktadır.

Sigortalı Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Sigortalı olmayanlar da kredi çekebilmektedir. Ancak bu kişilerin başvuru süreçleri sigortalı olanlara kıyasla daha zor geçmektedir. Sigortası olmayan kişilerin kredi çekebilmeleri için kefil göstermeleri veya taşınmazları ipotek ettirmeleri gerekmektedir. Düşük miktarda kredi çekmek isteyen kişiler ise daha kolay olumlu yanıt alabilmektedir.

Maaş Miktarı Kredi Tutarını Etkiler mi?

İşçinin aldığı aylık maaş, kredi tutarını doğrudan etkilemektedir. Banka personeli kredi notunuzun yanı sıra çalışma süreniz ve aylık maaşınız üzerinden hesaplamalar yapar. Bu süreçte bankalar genellikle aldığınız kredinin aylık taksiti, maaşınızın yüzde 70’ini geçmeyecek şekilde kredi imkanı sunmaktadır.

İşe Yeni Başlayan Biri Nasıl Kredi Alabilir?

İşe yeni başlayan bir kişinin yüksek miktarda kredi çekmesi pek mümkün değildir. Bankalar, tahsis ettikleri kredinin geri ödenebilmesine dikkat etmektedir. SGK prim gününe henüz ulaşmayan kişiler bankalara kefil göstermeli veya taşınmazlarını ipotek altına aldırtmalıdır. Aksi durumda işe yeni başlayan biri yüksek miktarda kredi çekememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir