Kredi borclari erteleniyor
kredi borclari erteleniyor

29 Kasım 2017 tarihinde 30255 Sayılı Resmi Gazetenin yayımlanmasının ardından Ekim ay’ın son günü yapılan 2017-10935 sayılı Bakanlar Kurulu kararı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan kişilerce müjdeli haber olarak karşılandı.

Hangi Krediler Ertelenecek

Alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2017 yılı içerisinde yani 01.01.201 ile 31.12.2017 tarihleri arasında Türkiye sınırları dahilinde meydana gelen deprem, yangın, çığ, heyelan, hortum afeti, yıldırım düşmesi, güneş yanığı, aşırı sıcaklardan meydana gelen zararlar gibi doğal afetler sonucu tarım ürünleri, hayvan varlıkları, mevcut tesisleri ile seraları zarar gören kişiler Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifinden almış oldukları finans destekleri erteleme kapsamına alınacak.

Erteleme Şartları

Mevcut kredi borcunu ödeme ertelemesinin sağlanabilmesi için çiftçinin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ilgili sistemlerine kayıtlı olması gerekiyor. Erteleme gerçek ve tüzel kişilikler için geçerli olacak.

İllerde Vali ya da görevlendireceği Vali Yardımcısının başkanlığında kurulacak hasar tespit komisyonları, ilçelerde ise Kaymakam başkanlığında kurulacak komisyonlar alınacak kararlarda etkili olacak.

Oluşturulan komisyonlar sonrasında ekili alanlar, hayvan varlıkları ve tesisler ile seraların en az %  30 oranında zarar görmesi sonucu bu zararı gören gerçek ve tüzel kişiliklerin vadesi gelmemiş fakat bir yıl içerisinde vadesi gelecek olan ya da vadesinden itibaren 90  gün süre içerisinde düşük faizli kredi kullanımı ile birlikte bir yıl süreyle kredi borçları ertelenecek.

Kredi Erteleme Müracaat Süresi

Belirtilen hasarlar nedeniyle zarar gören gerçek ve tüzel kişilik ilgili komisyonun vereceği karar sonrasında bir ay içinde kredi borçları için Banka veya TKK’ya yazılı olarak başvurması sonucunda hak kazanacak.

Bakanlar Kurulu Kararının 5. Maddesi 1. Fıkrasında belirtildiği üzere alınan kredi borcunun devresinden itibaren uygulanacak faiz oranı % 3 olarak belirlendi. Hasar Tespit Komisyonları zarar gören kişilerin durumlarını belirten kararı aynı zamanda Ziraat Bankasına ve TTK’ya gönderecek.

Krediyi kullanan kefil yolu ile kredi tahsisinden faydalanmışsa burada ertelenen kredi ile kefaletten çekilme gibi bir ayrıcalık bulunmuyor.

Bakanlar Kurulunca alınan bu karar sonrası türlü sebepler neticesinde zarar gören kişiliklerin T.C. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden (TKK) düşük faizle kredi kullandırımı sağlanarak mevcut kredi borçları ertelenmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir