Otomobilinizin kislik bakimini yaptirin
otomobilinizin kislik bakimini yaptirin

Araç Kışlık Bakımda Neler Önemli?

Havaların soğumasının ardından ulaşımımızı sağlayan araçların zorlu kış koşullarına ayak uydurması ve bizleri yolda bırakmaması için gerekli kışlık bakımının yapılması gerekiyor. Aracımızı çetin kış şartlarına elverişle hale getirmek için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Antifiriz

Soğuk hava şartlarında aracımızın soğutma sisteminin donmaması açısından en önemli etken radyatörüne doldurulan antifirizdir. Sıvı halde bulunan antifiriz yaz ve kış aylarında en önemli işlem igerine getirir. Yaz aylarında çok önem arz etmese de kışın donması halinde aracımıza çok ciddi zararlar verebilir. Bunun için derece ölçümü ile gerektiğinden yenilemeniz gerekebilir. Her mevsim kullanılması gereken antifiriz, radyatörümüzün paslanmasını önlediği gibi korur ve kullanma süresini uzatır. Bu kadar önemli iken kullanılacak olan maddenin markası ile özellikleri de dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Lastikler

Aracımızda bizi yola bağlayan. Hayatımızı emanet ettiğimiz lastikler aracımızın önemli parçaları arasındadır. Yaz sıcağında yol tutuşu sağlayan lastikler kışın soğuktan sertleşir. Bu durumda yolda tutunması zorlaşır ve durma mesafesi de artar. Bunun için yapmanız gereken lastiklerimizi de kış şartlarına uyumlu hale getirmektir. Yapılan yen idüzenleme ile kış lastiği takılması zorunla hale getirilmiş ve zamanı da Valiliklere bırakılmıştır. Bununla birlikte lastiklerin havalarının da belli periyodlarda kontrolünün sağlanması gerekir. Fazla ya da düşük hava aracın performansını etkileyen faktörlerdendir.

Motor Kontrolü

Araç sağlığının en önemli sıvısı motor parçalarını koruyan motor yağıdır. Belli zaman aralığında ve kilometrede yağ değişimi yapılmalıdır. Bununla birlikte motoru parçalarını birbirine bağlayan ve koordineli olarak çalışmasını sağlayan motor kayışlarıdır. Motor kayışı ve bazı araçlarda zincir olan parça ile V kayışına bakılmalıdır. Bunun için servisten yardım alınması en uygun alternatif olabilir. V kayışı sıvak havalarda esnediği için dönme ivmesini yaparken atlayabilir. Bu yüzden eskiyen V kayışının değiştirmeniz gerekir.

Kalorifer

Kışın soğuğunu aracımızda sıvak havaya bırakan kalorifer sistemi kontrol edilmesi gereken parçalar arasında. Filtreler ile kalorifer tesisatının boruları elden geçirilmeli, sıvı kaçağına neden olanları değiştirilmelidir.

Özellikle erkekler tarafından konu otomobil olunca çok daha ayrıntılı bir bakım serüveni yaşayabilirsiniz. Sizde aracınıza önem verenlerdenseniz her zaman  her türlü hava ve yol şartlarına ayak uydurabilecek, her türlü mesafedeki yolların üstesinden gelebilecek kadar taşıtlarınıza bakıyorsunuz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir