Kis lastigi zorunlulugu
kis lastigi zorunlulugu

Şubat  2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren 687 Sayılı KHK’da Kış Lastiği uygulamasında değişiklik yaşandı. Yapılan düzenleme ile Kış Lastiği kullanımındaki değişiklikler araç sahipleri tarafından önemli hususlar olarak değerlendirilmelidir.

Kış lastiğinin önemi ve avantajları ile ilgili olarak daha öncede  yapılan uyarıların dikkate alınmaması, dikkate alımının zaman alması uygulama sonrası yaşanılanlar arasında. Avrupa ülkelerinde çok zaman öncesinden bu yana kullanılan bu uygulama ile kişi ve araçların güvenliği önemli seviyelere ulaşıyor.  Düşünüldüğünde kendi ve taşıdıklarının canını lastik fiyatı için hiçe sayan sürücülerin beklentileri  nedir, neden böyle beklentiler arasına girdikleri bilinmez ancak kış lastikleri aracımızın dördüne birden takılmalıdır.

Yola daha çok tutunan, kaza riskini en aza indiren kış lastikleri üst düzey güvenlik sağlanması için tasarlanırken, bölgesine göre Mayıs ay’ına kadar kullanılabiliyorlar. Yapılan yeni düzenleme öncesi yolcu ve eşya taşıyan araçların kış lastik kullanım süreleri yani hangi zaman diliminde kullanılması gerekiyordu. Fakat düzenleme sonrası bu durum Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca illere devredilebilecek. Bu araçların denetimi ise görevlendirilen Bakanlık Personeli ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Belediyelerin denetim birimleri  gerçekleştirilebilecek.

Kış Lastiği Cezası 625 Lira

Zamanı geldiğinde kış lastiği takmayan araçların sahiplerine kesilecek idari para cezası 625 lira iken bu rakamın artması veya düşürülmesinde tek yetkili merci Bakanlar Kurulu. Lastik takmadan trafiğe çıkan araçlara ceza kesilmesinin ardından lastik ihtiyacını karşılayabilecekleri en yakın yerleşim birimine gidilmesi için denetim personelince izin verilebilecek.

Kış Lastiği Ücretleri Ne Kadar?

Uygulanacak idari para cezası ve sizin riske ettiğiniz canların değerleri ile kıyaslama yaparsanız aslında alacağınız 4 tek lastiğin fiyatı hiç bir şey diyebiliriz. Her ne kadar maddi olarak zor durumda olsak ta, lastik alımını yaparak trafikte kendimizi daha güvenli hale getirmemiz gereken en önemli hususlardan. Fakat Lastik fiyatlarına değinecek olursak ebatlarına göre değişiklikler yaşanıyor. Ticari araçlar ile birlikte lastiğin kalitesi de fiyatların belirlenmesinde önemli etkenler. Sizin için bir kaç lastiğin fiyatlarını farklı markalar için şöyle sıralayabiliriz.

185 65 15 133,00 – 1.518,00 Lira
205 65 15 2.000,00 Lira
175 70 13 ticari 122,00 – 4.562 Lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir