Anapara ertelemeli konut kredisi
anapara ertelemeli konut kredisi

Ev almaya verdiğiniz kararın ardından, konut kredisi kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak alacağınız evin % 20 oranındaki peşinatı olan anapara’yı ödemeyi erteleyerek alacağınız ana para ertelemeli konut kredisi ile alabilirsiniz. Ancak yapacağınız hesabınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi Hakkında

Alacağınız evi buldunuz ve kaçırmak istemiyorsunuz ancak peşinatsız yok. Bu durumda bankaların kampanyaları dâhilinde bulunan anapara ertelemeli konut kredisi kullanabilirsiniz. Böylelikle alacağınız evin tamamına kredi kullanmış gibi olabilirsiniz.

Aldığınız kredilerin geri ödemeleri üzerindeki taksitlerin içerisinde anapara ile faiz bulunmaktadır. İlk taksitlerde faiz oranı yüksekken, son taksitlerde anapara oranı yüksek olur.

Ev alım işlemlerinde bankaların ertelemeli kredi kampanyaları ve özellikleri farklılık göstermektedir. 120 ay’a varan vadeler ile bu kredi imkânından faydalanılırken ilk önce anapara olan miktarın faizlerini ödersiniz ve faiz bitiminde anapara ödemesine geçerek taksitle ana para ödemesini yaparsınız.

Ancak ertelemeli anapara faizi sabit taksitli konut kredisinden daha fazla yük getirecektir. Bu yüzden bu tür kredileri kullanırken hesaplamanızı iyi yapmanız sizi avantajlı duruma getirir.

Tüketici Kredisi İle Konut Kredisinin Ana Parasını  Ödemek Olur mu?

Konut kredisi ile ev alırken bankanlar tüketici kredisi kullanılmasına onay vermezler. Çünkü insanların gelirine göre konut kredisi onayı verirlerken, tüketici kredisi ile kredi başvurusunda bulunan kişinin ödeyip ödeyemeyeceğine bakarlar ve başka bankalara yönlendirebilirler. Ancak diğer bankalarda kişilerin üzerindeki kredi borçları görürlerken,  kredi kayıt bürosundaki üye bankalar yapılan ve henüz kullanıma açılmamış kredi başvurularını da görebiliyorlar. Bu durumlarda eşiniz çalışıyorsa ve kredi notu uygun durumda ise eşiniz üzerinden tüketici kredisine başvurarak alacağınız konutun peşinatını çıkarmış olursunuz.

Eğer eşiniz üzerine de kredi alamıyorsanız mesleğinize göre kurulmuş olan kredi veren diğer kurum ve kuruluşlar ile sandıklardan nakit akışını sağlayabilirsiniz. Bankalar dışında kredi veren kurumlar mesleğinize göre kredi imkânı sağlamaktadır. Polis iseniz Polis Bakım ve Yardım Sandığından, Öğretmenseniz İlkokul Öğretmenleri Sandığından, Askerseniz Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumundan ya da esnafsanız Esnaf ve Sanatkarlar Odalarından bütçenize uygun krediler kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak açıklarsak, ana para ertelemeli konut kredisini bankalar tarafından alabilir, önce aldığınız miktarın faizini, bitiminde ise asıl aldığınız kredi miktarını ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir