36 ay en uygun kredi
36 ay en uygun kredi

İhtiyaç kredilerinde faiz oranları kredinin yapısı nedeniyle diğer kredi türlerine göre daha yüksek oranlı olabiliyor. Hatta bankaların belirlediği faiz oranları kredi ne olursa olsun pek değişiklik göstermiyor. Bu da cep telefonu, beyaz eşya gibi nispeten düşük tutarlı ihtiyaçların karşılanması için kullanılan kredilerde tüketicilerin mağdur olmalarını sağlayabiliyor. Bu nedenle bazı bankalar 2000 – 8000 TL arasındaki kredi taleplerine özel paketler sunuyorlar.

5000 TL Kredi İçin En Düşük Faiz Nedir?

Tüketicinin 5000 TL’lik kredi talep ettiği varsayıldığında en uygun kredi koşullarını sağlayan bazı bankalar ön plana çıkıyor. Türkiye İş Bankası %1,49 ile son derece avantajlı bir faizle tüketicinin karşısına çıkıyor, bankaya ödenecek aylık taksit tutarı 190 TL. QNB Finansbank %1,53’lük faizle İş Bankası’nı izliyor ve aylık taksit tutarı tüketiciye 191 TL olarak yansıyor. Türk Ekonomi Bankası’nda aynı kredi talebi %1,54 faizle kullandırılıyor, tüketici de aylık 191 TL taksitle geri ödeme yapıyor. Burgan Bank’ta %1,59’luk faiz ve 193 TL aylık taksit tutarı sağlanırken, Akbank ise %1,69’luk faiz oranı ve 197 TL’lik taksit tutarından tüketicilere 5000 TL kredi kullandırabiliyor.

5000 TL Krediyi Toplam Ne Kadar Öderim?

Kredinin faiz oranı ve aylık taksit tutarları kadar, toplamda ne kadarlık geri ödeme yapılacağı da önemlidir. 5000 TL’lik kredi 36 ay sonunda tüketici tarafından İş Bankası’nda 6850 TL olarak geri ödeniyor. QNB Finansbank’ta 6902 TL, Türk Ekonomi Bankası’nda ise geri ödeme tutarı toplamda 6891 TL’dir. Aynı kredi Burgan Bank’ta 6958 TL olarak ödenirken, Akbank 7119 TL olarak ödenmektedir. Toplam ödeme miktarlarını faiz oranları kadar dosya masrafları da etkiliyor.

Kredi Başvurumu Nereden Yapabilirim?

İhtiyaç kredilerinde başvurular SMS ile bankanın web sitesi ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabiliyor. Ancak bu kanallar üzerinden yapılan başvurular ön değerlendirmeye tabi tutulurlar. Kesin sonucun alınabilmesi için tüketicinin başvurusunu banka şubesine giderek yapması gerekir.

Bütün Alternatifleri Değerlendirin.

Bankalar tahsis ettikleri kredilerin faizleri ile ilgili oranları resmi internet siteleri üzerinden ilan ediyor olsalar da, müşterilerin özelliklerine göre farklı faizler üzerinden verebiliyorlar. Bu nedenle kredi alma çabasında ya da araştırmasında iseniz mutlaka özellikle kendi çalışmış olduğunuz bankalardan fiyat almanız sizin yararınıza olacaktır. Bankanın maaş müşterisi konumunda iseniz burada sizin için daha avantajlı olabilir. Bu nedenle en uygun ihtiyaç kredisi faizleri incelenmeden kredi alınması çok ta mantıklı bir hareket olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir