240 ay vadeli konut kredisi
240 ay vadeli konut kredisi

Son dönemde adından söz ettirerek dikkat çeken,  konut kredilerinde vade uzatımını 240 ay’a çıkaran çalışmalar ile sizlere bu krediler hakkında derleme yapmaya çalıştık. 

240 Ay Vadeli Konut Kredileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut edinmek ve kendi evinde yaşamak isteyen kişi sayısının fazla olması neticesinde, bankalar tarafından verilmekte olan konut kredisi sayısı yıllardır sürekli artmaktadır. Konut kredisi ile ilgili olarak son günlerde gündemde olan 240 ay vadeli konut kredisi imkanı sağlanacak olması, yeni konut alacak olanları ve aynı zamanda 120 ay vadeli konut kredisi çekmiş olanları yeniden yapılandırma yapmak için harekete geçirdi. Konut kredisi faiz oranlarının yaklaşık olarak %9 oranında düşmesi ile yeniden yapılandırmalar hızlandı. Vatandaşlar tarafından konut alınamamasının asıl nedeninin vadelendirmeden kaynaklı olarak yüksek tutarlardaki konutların alınamamasından dolayıdır. Asgari ücretle geçinen bir ailenin geçiminin zor olması nedeniyle yapılan 240 ay vadeli konut kredisi faiz oranları hesaplandığında uygun koşullarda konut kredisi çekebilecek olan kişiler 20 yıllık konut kredisi ile kira ödemek yerine kendi evine ödeme yapabileceklerdir.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Avantajları

Düşünüldüğünde 20 yıl çok uzun gözüksede 18 yaşında bu kredi sayesinde ev alacak olan bir vatandaş, 38 yaşında ev sahibi olmuş olacak. Düşük taksit tutarları olacağından, her ev almayı düşünenin kolaylıkla ödeme yapabileceği ve 240 aya varan konut kredisi vadelendirmesi ile geniş zamanda sabit ödeme tutarıyla ev sahibi olma imkanı kazanacaktır. Bu sayede düşük olacak olan konut kredisi taksitleri sayesinde hem evinin giderlerini karşılayabilecek hemde kira tutarından daha az tutarlara denk gelecek şekilde konut kredisi taksitlerini ödeyerek, ev sahibi olma imkanına kavuşacaktır.

Bu konut kredisi vade düzenlemesinin yasalaşması ile, bankalar aracılığı ile verilmeye başlanacak olan konut kredisi için faiz oranları belirlenecektir. Konut kredisi faiz oranlarının düşmüş olduğu son zamanlarda basında bu konuya ilişkin çok sayıda haber yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir