Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Günlük alışveriş ve ödemelerimizin en büyük güvencesi olarak cebimizde duran kredi kartları, limitleri doğrultusunda ve kişisel harcama tutarsızlıklarımız yüzünden yüksek miktarlarda borçlanmayı da yanında getirebilmektedir. İnsanlar ceplerinde nakit paraları olsa dahi kredi kartları üzerinden alışveriş yapmaktadır. Bu durumlarda kart borçlarının ödenememesine sebep olurken, zamanla ödenmeyen kredi kartları ise bankalarca bloke konularak kullanılamaz hale getirilmektedir. Bunun tek sebebi ise borçların ödenmesinin sağlanmasıdır.

Kredi Kartına Neden Bloke Konulur?

Kredi kartının banka tarafından kapatılarak kullanılamaz hale gelmesine kredi kartı blokesi denilmektedir. Kredi kartı blokesi borç ödenmemesi gibi durumlarda banka tarafından gerçekleştirilirken,  kişi isterse kendisi de kredi kartını bloke ettirebiliyor. Bunun en büyük sebebi ise kredi kartlarının çalınması, şifrelerinin ele geçirilmesi ya da kredi kartını kaybettiği zaman veya şüpheli işlem gördüğü zaman kartını bloke ettirirler.

Kullanıcı kendi kredi kartını çalıntı veya şüpheli işlem dolayısıyla bloke ettirdiyse banka 24 saat sonra kartı tamamen iptal ederek yeni kartın basımını yapar ve kullanıcıya ücretsiz olarak gönderir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Borcun ödenmemesi durumunda kredi kartına koyulacak blokenin zamanı ise değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar kullanıcının borcunu 30 iş günü geciktirmesiyle kredi kartına bloke koyarken bazı bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatabilmektedir. Kredi kartınızın en az belirtilen asgari tutarını ödediğiniz takdirde kredi kartınızın kullanıma açılacaktır. Fakat 90 gün gibi bir gecikmede kredi kartınızın asgari tutarını değil tüm borcunu ödemeniz gerekir.

Kredi kartınızın borcunu ödediyseniz kartınızın kullanıma açılması 24 saati bulabilir. Gecikmelerde kredi kartınız bloke edildiği gibi aynı zamanda kredi notunuza da olumsuz yansıtılır.

Bankalar bunlarla birlikte kısmi olarak bloke koyma işlemi de yapmaktadır. Kişi kart borcunun son ödeme gününü geçirmesi ile ve bu durumu alışkanlık haline getirmesiyle birlikte banka kredi kartından nakit çekimine bloke koyar ve tüketici bu işlemi gerçekleştiremez. Bu bloke ise kişinin ödemeleri düzenli hale getirmesinin ardından bazı bankalar tarafından daha fazla olmasına rağmen asgari üç kart ödeme döneminin aşılmasıyla açılmış oluyor.

Sonuç olarak, bilinçsiz harcamalar sonucu bankanın bloke koyduğu kredi kartı, süresine göre temettüye düşmemesi ya da yasal takip sürecinin başlamaması durumunda en azından borcun asgari tutarının ödenmesiyle bankanın inisiyatifi ile birlikte hemen kullanıma açılabilmektedir.

Etiketler:

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. mücahit dedi ki:

    benim başka bankalarda hacizim var ama başka bir bankadan kredi karti talep ettim onaylandi ben bu karti kullanmaya başladigim zaman hacizli oldugum bankalar bloke koyabilirmi teşekürler

    1. Turan Ay dedi ki:

      Kredi kartına haciz konulması söz konusu değildir Mücahit bey.

Sayfa başına git