Ziraat bankasi toki basvurusu
ziraat bankasi toki basvurusu

Son yıllarda T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresince özellikle dar gelirli ve orta gelir grubu vatandaşların konut ihtiyacını karşılamasının yanında, kentsel dönüşüm ve ticaret merkezleri kurarak toplumun ucuz ve kaliteli yapı sahibi olmasını sağlıyor.

Yenilikçi yapı ile değişime de açık olan TOKİ devlet garantisi altında büyük proje ve taahhüt işlemlerini de yerine getiriyor. Kurum olarak yaptığı işler haricinde ulusal ve uluslararası projelerde de yabancı ve yerli şirketler ile ortak projelerde birlikte çalışıyor.

Kimler Toki Sahibi Olabilir?

Öncelikle toplu konut idaresince (TOKİ) genel amaç vatandaşların huzur ve refah içinde yaşayabileceği sağlam, kaliteli ve ucuz binalar üretmektir. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için bazı şartları sağlamak gerekir. İstisnai olarak gazi ve şehit yakınları, en az %40 engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar daha az şart ve avantaj ile daire sahibi olabilirler.

Konut Sahibi Olmak İçin Koşullar Nedir?

Konut sahibi olmak isteyen tüm vatandaşlar için gerekli genel koşullar şunlardır;

  • T.C vatandaşı olması
  • Şahıs üzerine kayıtlı herhangi tapu kaydı bulunmaması
  • Ev içerisinde toplam gelirin kanunen belirli üst sınırın (3200 TL) altında olması
  • İkametgah adresi satın alınacak konut ile aynı il veya ilçe sınırları içerisinde olması
  • Sözleşme ve ilanda belirlenen diğer şartların sağlanması

Toki Konut Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ başvurusu yapmak için öncelikle kura çekimine katılıyoruz. Kura işlemine katılmak için ilanda belirlenen Katılım bedelini peşinat yatırmamız gerekiyor. Genel ilanda belirlenen peşinat Ziraat Bankası hesabı açılarak yatırılır. Açık kura ile hak sahibi olursanız Kura çekimi sonucunda asil olarak kat ve daire numaramız belirlenir.

Tüm işlemlerden sonra TOKİ resmi sitesinden alınan başvuru formu doldurularak kimliğiniz ve ikametgâh belgeniz ile en yakın ziraat bankası şubesine giderek kredi sözleşmesi imzalanır. Aylık taksitlerimizi sözleşme tarihinden 1 ay sonra ödemeye başlayarak 36 ay içerisinde konut sahibi olabiliyoruz.

Son dönemde ihtiyacı bulunan kişilere oldukça düşük tutarlarda taksitler ve olabilecek en uygun faiz oranları ile ev sahibi edinmenin en kolay yolu haline gelen TOKİ, Başbakanlığa bağlı olarak Sosyal Devlet anlayışı içerisinde hareket ediyor. Bu anlamda ihtiyaç sahibi herkesin yanında olduğunu her fırsatta gösteren TOKİ yeni projeleri ile binlerce kişiyi daha ev sahibi yapma çabası içerisinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir