Evi olmayana ucuz ev
evi olmayana ucuz ev

Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresinden (TOKİ), evi olmayanlara müjdeli haber ev sahibi olmak isteyenlere geldi. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için konut yapımını artıracak olan TOKİ’nin yanı sıra bankalar tüketicilere finans desteği sağlayacak, ödenen tapu harçlarının tutarları düşürülecek, ayrıca konut hesabı açarak birikim yapanlara devlet konut desteği 20 Bin Liraya kadar çıkarılacak. Alınan önlemler ve yapılan teşvikler neticesinde hemen hemen herkes ucuz ev sahibi olabilecek.

15 Yılda 700 Bin Konut

Son yıllarda yaklaşık 700 bin konut yaparak önemli bir sayıya ulaşan TOKİ dar gelirli vatandaşlara yapacağı konut sayısını önemli ölçüde artıracak. Kısa sürede bitirilmesi planlanan konutlara yerleşecek olan vatandaşlar kendi evlerinde otururken kira öder gibi düşük taksitler eşliğinde hayalini kurdukları evin sahibi olabilecekler.

TOKİ’nin yapımını üstleneceği konut projelerine katılan vatandaşlar bankalar üzerinden düşük faizlerle konut kredisi kullanabilecek. Düşük faiz, düşük ev fiyatları, tapu harçlarındaki indirimlerle vergi avantajları da eklenerek vatandaşa büyük kolaylıklar sağlanması diğer yapılacaklar arasında.

Emeklilerde Faydalanacak

Yıllarca verdiği emekler sonrasında ev sahibi olmadan emekli olan vatandaşlara da müjdeli haberler var. Kendisinin ve 1. derecede yakın olan eş ve çocukları dahil ev sahibi olmayan emeklilere ev sahibi olma imkanı getiriliyor. 400 TL ve 1000 TL arasındaki taksitler ile ev sahibi olmanın yolu da bunun sayesinde açılmış olacak. Evlerin fiyatı ise 55-60 bin lira aralığında olurken geri ödeme vadeleri de 240 ay’a yani 20 yıla kadar uzatılabilecek.

Başvurular Kamu Bankalarına Olacak

TOKİ satışa çıkarmış olduğu dairelerin finans desteğini sağlaması için kamu bankalarını yetkilendirecek. Bu bankalar da Ziraat Bankası ile Halk Bankası olacak. % 10 tutarındaki peşinat ile ucuz ev sahibi olunabilecek.

Başvuru için Neler Gerekli?

Başvuru yapmak isteyen tüketiciler belirlenen tarihler arasında projelerin yapıldığı bölgedeki Halkbank veya Ziraat Bankası şubesine başvuracaklar. Eş ve çocuklar için ev sahibi olmamaları, ya da herhangi bir konuta hisse sahibi olmaları gerekiyor. Yine TOKİ’den daha önce ev sahibi olmamış olması da diğer bir şart. Ayrıca projenin yapıldığı bölgede 1 yıl ikamet şartı ile aylık gelirinin 3 bin 200 Lirayı geçmemesi de önemli hususlardan.

Devletin başlattığı bu projenin seferberlik havasında geçmesi kişileri ev sahi yaparken bankacılık ürünlerinin kullanılması ve ayrıca inşaat sektörü de hızlandırılarak ekonomiye yeni bir çehre kazandırılacak. Yapılması düşünülen konut projeleri TOKİ’nin resmi internet sitesinde ilan ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir