Memurlara erken emeklilik
memurlara erken emeklilik

Yapılan son toplu sözleşmede dile getirilen, memurların erken emeklilik yaşamasına sebep olacak yıpranma paylarında mesleklere ait kapsam genişletiliyor.

23 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2016 ve 2017 yıllarına ait Toplu Sözleşme hükümlerinde yer almamasına rağmen, görüşmelere damga vuran ve bütün meslek sendiklalarından gelen erken emeklilik talebi değerlendirilmeye başlanıldı. Başlatılan çalışmalara istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bir komisyon kurularak çalışmalara hız verildi.

Takvim Gazetesinde yapılan habere göre Sağlık çalışanları için yapılan çalışmaların son aşamasına gelinmiş durumda.  Ancak özellikle Öğretmenler, postacılar ve itfaiyeciler yıpranma ile meydana gelecek erken emeklilik kapsamına alınmalarını bekliyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra hangi mesleğin hangi dalı için yıpranmaya teşkil edecek mesleklere ait metinler hazırlanarak Meclise sunulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamu görevlileri için çalışmalar yapıldığını, kurum bünyesinde oluşturulan komisyonca gerekli hususların değerlendirildiğini ifade ederek bu çalışmayı doğruladı.

Yıpranma ile erken emeklilik bekleyenler arasında sağlıkçılarla birlikte öğretmenler, mühendisler, teknikerler, teknisyenler, kimyacılar ve itfaiyeciler bulunuyor.

Yıpranma ile emeklilikten şu anda cıva ve çimento üretiminde çalışanlar, kurşun ve arsenikle uğraşanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli askerler, Emniyet mensupları ve Milli İstihbarat Teşkilatında görevli kişiler başta olmak üzere bir radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle iş yapanlar yararlanabiliyor.

Özel sektörün tehlikeli işlerinde çalışanlara hizmet zammı uygulanırken bu şekilde çalışanlara doksan güne kadar fazladan prim kazanıyorlar. Bu şekilde hesaplandığında ise yirmi yıl çalışan bir kişi yirmi beş yıl çalışmış gibi olur ve emeklilik hesaplaması buna göre yapılıyor.

Meslek Liselerinde Staj Görenlerin Emekliliği

Meslek Liseleri genelinde öğrenim gören öğrenciler bilindiği gibi staj görerek eğitim hayatını devam ettirmektedir. Burada öğrenim görülürken verilen SGK numaraları ile işlem yapılsa da yaşlılık kolu için prim ödenmemektedir. Bu yüzden emeklilik girişi için kabul edilmez ve emeklilik hesaplarına eklenememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir