Yeni ise girene kredi
yeni ise girene kredi

Yeni işe girmiş olan kişiler, bankaların sunduğu kredi imkanından elbette yararlanabilmektedir. Ancak özellikle yüksek miktarda kredi çekilebilmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bankalar verdikleri kredi miktarının geri ödenebilmesine dikkat etmektedir. Bu nedenle yeni işe giren kişinin kredi miktarını geri ödeyebileceğini ispat etmesi önemlidir.

Yeni İşe Başlayan Birine Kredi Çıkar mı?

Kredi için başvuru yapan kişiler, belirli kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bu süreçte kişinin kredi notu, daha önceki kredi ve kredi kartının borçlarını ödeme düzeni, SGK primi ve maaşı gibi detaylar oldukça önemlidir. Yeni işe girene kredi imkanı sunan bankalar da bulunmaktadır. Ancak kişinin yüksek miktarda kredi alabilmesi için şartları sağlaması gerekmektedir.

Yeni işe girene kredi
Yeni işe girene kredi

Başvuru yapan kişilerin SGK primine ve maaşına bakılmaktadır. Kişinin ilk iş deneyimi ise kredi alması kıyasla zorlaşmaktadır. Ancak kişi daha önceki süreçte kredi veya kredi kartı kullanmış ve aylık ödemelerini aksatmadan düzenli şekilde yapmış ise hanesine artı puan yazılacaktır.

İşe yeni giren birisinin daha öncede bir kredi veya kredi kartı geçmişi yoksa bankalar kredi vermek için bu sefer farklı kriterlere bakar. Bu kriterlerden birisi de kişinin nerede ve ne pozisyonda çalıştığıdır. Diğer bir inceleme noktası ise kişinin aldığı maaş ve giderleridir. Eğer kişinin aldığı maaş giderlerini karşılıyorsa ve kredi ödeyebilecek düzeydeyse bankalar kişiye kredi verebilir.

Yeni İşe Girenler Nasıl Kredi Alabilir?

Bankalar kredi değerlendirmesi yaparken kişinin çalıştığı işyerini ve mesleki pozisyonunu da göz önünde bulundurmaktadır. Bazı meslek grupları bankalar için daha güvenlidir. Özellikle devlet kadrosunda yer alan ve büyük bir mani olmadığı sürece çalışma hayatı bu kurumlarda devam edecek olan kişiler kolaylıkla kredi alabilmektedir.

Yeni işe giren kişi devlet memurları kategorisinde değil ise yaklaşık 6 aylık bir SGK prim geçmişine sahip olması gerekmektedir. Bu süreyi beklemek istemeyen kişiler kefil göstererek veya taşınmazlarını ipotek altına aldırarak kredi çekebilmektedir.

Kişinin kredi notu, SGK primi, aylık maaşı gibi etmenler alacağı kredi miktarının yanı sıra şartları da etkilemektedir. Güvenilir kategoride yer alan kişiler daha düşük faizli kredilerden yararlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir