Kredi ve Finans Portalı

Yeni İşe Girenler Nasıl Kredi Alır?

Kredi ihtiyacı bulunan yeni işe girmiş olan kişilerin kredi alması elbette mümkündür. Ancak onların da kredi tahsisinde bir takım kriterleri karşılıyor olmaları gerekir. Çünkü sigortalı olarak yeni başlamış bir insanın kredi çekmesi çok zordur. Çünkü bankalar en az altı aylık çalışma geçmişine bakarlar ve işinin devam edip etmeyeceğiyle, geri iadesinin sağlama hüviyetini kaybetmeyeceklerine bakarlar.

 Yeni İşe Girene Kredi

Bankalar genellikle kredi verecekleri kişileri iyi bir şekilde araştırırlar. Hatta  artık bu araştırmayı yapan programlar kullanırlar ve bu programlar sayesinde bir kişinin saniyeler içerisinde bütün ödeme düzenini kontrol edebilirler. Sonuçta bankalarda ticari kurumlar oldukları için verdikleri kredileri faiziyle beraber geri almak isterler.

Yeni işe girene kredi veren bankalar vardır. Fakat bu konuda kişinin daha önceden kredi kartı veya kredi kullanarak düzenli ödemiş olması gerekir. Eğer kişi kredisini veya kredi kartı borcunu düzenli ödemediyse bankalar bu kişiye kredi verme yoluna gitmeyecektir. Aynı zamanda bankalar işe yeni giren kişilere kredi vereceği zaman kişinin daha önceden çalışıp çalışmadığını da inceler.

İşe yeni giren birisinin daha öncede bir kredi veya kredi kartı geçmişi yoksa bankalar kredi vermek için bu sefer farklı kriterlere bakar. Bu kriterlerden birisi de kişinin nerede ve ne pozisyonda çalıştığıdır. Diğer bir inceleme noktası ise kişinin aldığı maaş ve giderleridir. Eğer kişinin aldığı maaş giderlerini karşılıyorsa ve kredi ödeyebilecek düzeydeyse bankalar kişiye kredi verebilir.

Yeni İşe Girenler Nasıl Kredi Alabilir?

Bankaların gerek kredi notuna bakmadan, gerek geçmiş iş referanslarını incelemeden direk kredi verebileceği meslek grupları bulunmaktadır. Bu meslek gruplarında kriter ise kişinin yeni başlamasına rağmen iş güvencesinin olması, işine çok büyük bir mani olmadığı sürece devam edebileceği kanaatine varılmasıdır. Bu meslek gruplarını başında ise devlet memurları gelmektedir. Bankalar devlet memurlarına kredi tahsisinde bulunurken işe başlama tarihine bakmazlar. Eğer memurun maaş aldığı banka şubesiyse kişinin bordrosunu bile talep etmezler. Çünkü aylık olarak ne kadar paranın hesabına girdiğini bilirler. Eğer başka bankadan kredi başvurusu yapıldıysa banka memurun bordrosunu talep eder ve bordroda ne kadar aylık aldığından ziyade üzerinde icra olup olmadığı gibi hususlara bakarlar. İcrası bulunan kişiler riskli grup içerisinde yer alır ve kredi talepleri genel olarak onaylanmaz.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Akbank Kredi Ekspres

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.