Uftm ucreti
uftm ucreti

Uftm ücretiUluslarası Fon Transferi ve Mesajlaşma” nın kısaltılmasıdır. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar tarafından bazı para transferlerinde müşterilerden kesilen bir ücrettir.

İnternet üzerinde pek çok banka müşterisi, bankaların yabancı para birimi cinsinden yaptıkları para transferlerinde fahiş oranda uftm ücreti kestiğini belirtmektedir. Bu konuyla ilgili şikayetleri olan vatandaşlar, bankaların yüksek oranda uftm ücreti kesmelerinin sebebini de soracak şekilde şikayet dilekçeleri oluşturmaktadır. Ancak bu konuyla ilgili bankalardan müşterilere sunulan detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.

Akbank Uftm Ücreti

Akbank uftm ücreti konusunda şikayet alan bankalar arasında yer almaktadır. Günümüzde bankacılık sektöründe geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Akbank, hem dijital bankacılık hem de geleneksel bankacılık alanında oldukça popülerdir. Bireysel ve ticari müşteri sayısı bakımından geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Akbank, müşterilerinden uluslararası para transferi işlemlerinde uftm ücreti almaktadır. Bu konuyla ilgili olarak internet üzerinde pek çok şikayet dilekçesi oluşturan Akbank müşterilerini görmek mümkündür.

Giden uluslarası fon transferi ve mesajlaşma ücreti
Akbank giden uftm ücreti
Akbank gelen uluslarası fon transferi ve mesajlaşma
Akbank gelen uftm ücreti
Akbank döviz uftm ücreti
Akbank döviz uftm ücreti

En güncel şikayetler arasında bir Akbank müşterisinin 100 Euro tutarında bir para transferi işleminde bankanın 26 Euro tutarında uftm ücreti kestiğini belirtmiştir. EFT yerine havale ile gelen para transferlerinde Akbank tarafından uygulanan uftm ücreti, banka müşterilerinin tepkisiyle karşılaşmaktadır. Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasında yer alan Akbank, şikayet talebi oluşturan bu müşterisi için talebin değerlendirmeye alındığını ve detaylı bilgilerin kendisine verileceğini bildirmiştir.

Hesap ekstreniz opm-uftm ücreti olarak görebilirsiniz. Bu ücret döviz aldığınızda veya gönderdiğinizde kesilir.

İşbank Uftm Ücreti

İşbank üzerinden uluslararası para transferi (swift) işlemi yaptığınız UFTM ücreti altında banka komisyon almaktadır. Açılımı “Uluslararası Fon Transferi ve Mesajlaşma Ücreti” olarak geçen bu ücret hem gelen transferlerden hem de giden transferlerden alınmaktadır. İş bankasının gelen transferlerden alınan uftm ücretleri için aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

İşbank uftm ücretleri
İşbank gelen transfer uftm ücretleri

Giden transferler için kesilen uftm ücretleri gerçekleştirdiğiniz kanala göre değişmektedir. Yani şube, internet şube , işcepten ayrı ücretler kesinti yapılmaktadır . En ucuz olanı internet şube ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilendir.

İnceleyebilirsiniz: Ek Hesap Limit Arttırımı Nasıl Yapılır?

Finansbank Uftm Ücreti

Finansbank uftm ücreti hakkında internet üzerinden detaylı bilgi almak isteyen banka müşterileri, bankanın iletişim numaralarını ve internet adreslerini kullanabilmektedir. Geniş bir müşteri kitlesine sahip olan özel bankalar arasındaki Finansbank, para transferlerini belirli işlem maliyetlerine göre yapmaktadır. Bankanın müşteri ilişkileri departmanına Finansbank telefon şubesi, fiziki şubeler veya internet bankacılığı sistemi üzerinden ulaşım sağlamanız mümkündür.

Finansbank uftm ücreti
Finansbank gelen döviz uftm ücreti

Yabancı bir adresten, Finansbank bankasında bulunan bir hesap numarasına havale yoluyla dolar, euro, sterlin gibi yabancı para birimlerini gönderdiğinizde uftm ücretiyle karşılaşabilirsiniz. Banka müşterilerinin ödememek istedikleri bu fahiş oranlı uftm ücreti, zaman zaman şikayetlere konu olmaktadır. Finansbank üzerinden yapılan para transferlerinde havale ile gönderilen para miktarı ne kadar yüksekse müşteriden kesilen uftm ücreti de o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden bankanın yetkilileriyle iletişime geçmek faydalıdır.

Uftm Ücreti Ne Zaman Kesilir?

Bankaların uftm ücreti kesmesi hakkında internet üzerinden detaylı bilgilere ulaşmanız biraz zordur. Bunun için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri ilişkileri hatlarını kullanmanızda fayda vardır. Genellikle yurt dışındaki bir banka hesabından, yabancı para birimleri olan dolar, euro gibi varlıklarla havale yapılması sırasında işlem maliyetleri kapsamında uftm ücreti kesilebilir. Yurt dışından yatırılan paralarda karşılaşılan uftm ücreti hakkında bankalardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uftm Ücreti İadesi

Uluslararası para transferinden kesilen UFTM ücretinin iadesi mümkün değildir. Banka sözleşmelerinde kesilecek komisyonlar bellidir. Fahiş ücret kesintileri karşılaşabilirsiniz ancak bankalar bu ücreti iade etmiyor. Yurtdışından transfer alacağınız zaman en az uftm ücreti kesen bankayı tercih edebilirsiniz. Benim incelemelerime göre en az komisyon alan enpara gözüküyor.

Sorularınız varsa yorum bölümünden yanıtlayabiliriz. Merak ettiğiniz bankanın komisyon oranlarını sorabilirsiniz.

Uftm Ücreti Almayan Bankalar

Swift transferlerinde alınan uftm ücretini almayan bir banka bulunmuyor. Her banka Uluslarası Fon Ücretini gelen ve giden uluslarası transferlerde bu ücreti kullanıya yansıtmaktadır. Tercihinizi en az uftm ücreti alan bankadan yana kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir