Lemans 24 saat
lemans 24 saat

Le Mans

Takibini yaptığımız sosyal medya, TV ya da gazete haberlerine konu olan garip yarışlardan birisi olarak dikkatleri üzerine çeken Le Mans 24 Saat dayanıklılık yarışları, hurdalarla birleşince ortaya çekici bir karışım çıkıyor.

Bu isim nereden geliyor?

Temel olarak şöyle; Bu bir dayanıklılık yarış serisi ve sadece 500 dolar ve daha ucuz olan otomobillere açık (bu fiyata satın alma ve hazırlıklar dahil, güvenlik ekipmanları hariçtir). Yarışlar bir parti havasında. Hafta sonu mücadeleleri ABD’den, Avustralya’ya ve Yeni Zelanda’ya kadar uzanıyor.

Ne tür otomobiller yarışıyor?

Hiçbir şey ve her şey. Yorgunluktan bitmiş eBay araçlarına ve bozulmuş komşu araçlarına kadar her şey var. Harcama limiti 500 dolar ve jüri tarafından araçlar inceleniyor. Atılan her turda 10 dolarlık bir ödül de veriliyor.

24 saat boyunca mı yarışıyorlar?

En azından yılda bir kez 24 saatlik yarış var fakat takvimde daha kısa dayanıklılık yarışları yer alıyor. Takımlar dört veya altı pilotu bir araca yerleştiriyorlar. Yarışlara genel olarak uyumak, yemek yemek ve parti yapmak için akşam saatlerinde ara veriliyor. Burada bir festival atmosferi oluşuyor.

Takımlar yarışları ciddiye alıyor mu?

Elbette öyle. Yarış otomobillerini kazanmak için piste çıkarıyorlar. Tüm aralarda uygun bir takla bari olmalı ve komiserler güvenlik konusunda onay vermeli. Sürücüler, acemiden profesyonele kadar herkesten oluşuyor.

Nerede izleyebilirim?

Pistlerin çoğu Amerika’da ve isteyenler 24HoursofLeMons adresinden verilen linklerle yarışları takip edebiliyorlar. 2017’de 30’un üzerinde yarış gerçekleştirilecek. Bunların arasında ‘Concours d’LeMons’ organizasyonları da var. Örnek kategoriler ise şöyle;

-Gereksizce karmaşık İtalyan

-1974’ten günümüze” veya “Hüzünlü Britanyalı

– 1966 öncesi.

Son Yarıştan Notlar

Son yapılan Le Mans yarışlarında en zorlu ve prestijli mücadelelerden birisi yarış tarihindeki en dramatik sonlardan birine ev sahibi oldu. Yarışlara ilginin büyük olduğunu ayrıca hatırlatmak isterim. Yarıştan daha çok bir festival havasında geçen etkinlik izleyenlerden, yarışanlara kadar herkesi heyecanlandırıyor. Katılan markaların aktiviteleri göz dolduruyor, konserler veriliyor, lunaparklarda eğleniliyor. Son yarışlara katılımın 250 bin kişi ile olduğu söyleniyor ki, yarışları kaçırmak istemeyen kişilerin burada uyku tulumları içerisinde konakladıkları bir gerçek. Çoluk çocuk herkesin beklediği yarışların yenisi şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir