Kredi ve Finans Portalı

Trafik Sigortasında Hasar İnbar Süresi

Gelecekte karşılaşabileceğimiz ihtimal kazalardan maddi olarak en azı ile sıyrılabilmenin endişesiyle sigorta yaptırırız ve başımıza böyle bir kaza gelmesinden sonra kıymetini daha iyi kavramış oluruz. Ancak yaptırılacak sigorta ile birlikte kişi haklarını ve yapması gereken kuralları da herhangi bir zarara uğramamak adına ayrıntıları ile bilmesi gerekir.

Kazalarda ve hasarlı durumlarda insanlar o anın heyecanı ile ne yapacağını şaşırabilir ve nasıl hareket edeceğini bilemeyebilir. Bu tür durumlarda insanlar duygularını bir kenara bırakıp soğukkanlı davranmalıdır ancak birçoğumuz duygularımıza hâkim olamayabiliriz.

Maddi hasarlı kazalar sonrası öncelikle yapılması gereken kazaya karışan kişilerin anlaşarak kaza tespit tutanağı düzenlenmelidir. Resmi olarak yapılan bütün işlemlerde olduğu gibi ihbar süresi bu işlemlerde de vardır ve süre kaybetmeden evraklarınızı alarak sigorta acentenize ya da şirketinize başvurmanız gerekmektedir.

Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesini ayrıntılı olarak okumalısınız. Burada yapanız gereken işlemler ve haklarınız sırasıyla maddeler halinde açıkça yazılmıştır. Sigorta şirketleri yaptıkları sözleşmeler ile kendilerini sağlam temeller üzerine alırken, sizlerde ayrıntılarla haklarınıza sahip çıkmalısınız.

Yaptığınız kazadan itibaren ilk beş iş günü içinde sigorta acentenize başvurmanız ve gerekli işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Her ne kadar beş iş günü olarak belirtilmiş olsa da; hasarın tespitinin yapılması ve hasarın daha çok artış göstermesini engellemek için gerçekleşen gün bildirilmelidir.

Kaza sonrası başvuru ile işlemler bitmez. Zararınızın tazmin edilmesi talebiniz, ödeyecek kişiyi öğrenilmesinden sonra iki yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Hasar İhbarı için Hangi Belgeler Gerekli

Sigorta yaptırımından sonra yapılacak sözleşmelerin kaybedilmemesi önemlidir. Bu sözleşmede sizin poliçenize ait bilgiler bulunur. Bu bilgiler ile birlikte hasarın detayları, poliçe fotokopisi, kaza tespit tutanağı, alkol raporu, ifade tutanağı ve görgü tespit tutanağı ile başvurabilirsiniz. Kaza sonrası hasar fotoğrafları, ehliyet fotokopileri, oto hasarı için otonun tamirinin yapılacağı servisin adres ve iletişim bilgileri de verilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.