Temassiz kredi karti
temassiz kredi karti

Hızlı bankacılık ve gelişen teknolojinin getirdiği unsurlardan birisi de alışveriş sonrası kasalarda kart ödemesi yapmak için beklemenin ötesinde kartınızı yada tanımlanan bir eşyayı göstererek ödeme yapabilmenin yoludur.

Temassız kredi kart avantajları

Temassız kredi kartları pos cihazlarına şifre girmek istemeyen kullanıcılar ve zaman kazanmak isteyen kişiler için geliştirilmiş bir sistemdir. Pos cihazının kartınızı okutmanız gereken yere yaklaştırmanız sonucunda ödeme işleminizin tamamlanmasını sağlar hiçbir şifre ya da bilgiye ihtiyaç duymaz. Hiçbir bilgi ve şifreye ihtiyaç duymadığı için bankalar tarafından kullanıcılara düşük miktarlar için temassız kart kullanım özelliği verilmiştir.

Kredi kartlarınızın çalınması durumunda yüksek miktarlarda temassız çekim yapılmasını önlemek amacıyla böyle bir yol izlenmiştir. Temassız ödeme yapmanız için kredi kartınızın buna uygun olması gerekmektedir. Kredi kartınız bunun için uygun değil ise bankanızdan yeni kart isteyerek kartınızı temassız özellikli kredi kartı haline getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ödeme yapacağınız yerinde temassız kredi kartı kabul edebiliyor olması gerekmektedir.

Günümüzde yeni yeni yaygınlaşmasına ve her yerde olmamasına rağmen yakın bir zamanda Türkiye’nin her yerinde yaptığımız alışverişlerde temassız kredi kartlarımızı kullanabilir hale geleceğiz. Temassız kredi kartları sayesinde işlemlerimizi çok hızlı bir şekilde tanımlayabildiğimiz için bozuk paraların yerini alacağı şeklinde bir tabirde kullanılmaktadır.

Temassız kredi kartı kolaylığın yanında bazı güvenlik açığını da yanında getirmiştir. Kablosuz pos cihazları ile temassız kredi kartınız cebinizde iken ya da cüzdanınızdayken yaklaştırılarak şifre girişi yapılmadan kolay bir şeklide kartınıza ücret yansıtılabilmektedir. Bu sayede dolandırıcılara göz kırpan bu sistemin önüne geçilebilmesi için kartların alüminyum folyo ile kaplanması bir yol olarak görünse de kolaylığından faydalanılacak bir ürün için bu uğraş verilebilir mi bu da kullanıcılara kalmış durumda.

Bu kart özellikle küçük eşyalara, saatlere ve telefonlara tanımlanabilmektedir. Böylelikle kart taşımak gibi zorunluluğu bulunmasa da kaybetme olasılığı fazladır. Sizlere sağlayacağı avantajları ile riskleri beraberinde getirmektedir.

Belli başlı temassız kullanıma açık olan kredi kartları ise Axess, World Kart, Bonus Trink ve Maximum Aktif kartlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir