Teb eft saatleri
teb eft saatleri

TEB müşterileri para transferlerinde EFT işlemlerini kullanmak istediklerinde, Türkiye Ekonomi Bankası’nın belirlemiş olduğu EFT saatlerini kullanmalıdır.

Saat ve İşlem Durumu

TEB hesabınız üzerinden farklı bir bankanın hesabına yapacağınız para transferi için EFT işlemini kullanmanız gerekmektedir. EFT işlemi havale işlemlerinin aksine belirli zaman dilimi içerisinde ve sadece hafta içi kullanabilecek bir bankacılık işlemidir. TEB EFT saatlerini yeniden düzenleyerek hafta içi her gün sabah 09.00 ile akşam 17.15 arasında gerçekleştirebilmenize izin vermektedir. Belirlenen zaman diliminde yapılmış olan EFT işlemleri sonucunda bankaların durumuna ya da yoğunluğa göre işlem süreleri 10 ila 30 dakika arasında sürebilmektedir.

Resmi tatillerden bir gün önce, Cuma günleri ve sistemden kaynaklanan arızalar sebebi ile EFT işlemi gecikebiliyor. Aynı zamanda TEB EFT saatleri arasında yapılmamış olan para transferi işlemleri, ilk mesai gününde muhatap bankanın hesabına geçmektedir. Banka müşterileri bu konuya dikkat etmeleri durumunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar ve para transferi aynı gün hesaba geçecektir.

Sorgulama İşlemleri

Belirtilmiş olan EFT saatleri içerisinde bir para gönderimi yapılmış ise ve bu para 30 dakika içerisinde karşı tarafın hesabına ulaşmamış ise hatalı bilgi girilip girilmediği kontrol edilmelidir. Müşteri adı soyadı tam olarak yazılmalıdır, banka ve (ilçe) şube kodu doğru girilmelidir. Tüm bunlar girilmiş olsa dahi, TC kimlik numarası bazı bankalarda zorunlu olmasa da istenmektedir. Bu yüzden EFT işleminin onaylanma aşamasında sorun yaşanmaması sebebiyle girmeniz doğru olacaktır. Tüm bunlar doğru ise, karşı bankanın (yani alıcının) kendi bankasıyla ilgili sorunu olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekmektedir.

TEB hesabımızdan EFT saatleri içerisinde yaptığınız transfer işlemi eğer 5 ila 30 dakika içinde karşı bankaya ulaşmadıysa internet bankacılığı kullanıyorsanız ilgili sayfadan, telefon bankacılığı ile 0850 200 0 666 numaralı telefon aranarak ya da en yakın TEB şubesine gidilerek sorgulama işlemi yapılabilir. İnternet bankacılığı ile yapacağınız kontrolde paranız ulaşmadıysa mutlaka bankanızın şubesine uğramalı ya da telefon bankacılığını kullanarak paranızın durumunu kontrol etmelisiniz.

Ücretler ve İptal Seçeneği

EFT işlemleri için TEB, belirli bir ücretlendirme politikası izlemektedir. Bu ücretlendirmeler;

  • Mobil Şubeden EFT gönderme ücreti: 3 TL
  • Mobil Şubeden GEÇ EFT gönderme ücreti: 6 TL
  • İnternet Şubesi EFT ücreti: 4 TL
  • Telefon Bankacılığı EFT ücreti: 10 TL

TEB EFT saatleri içinde yaptığınız para transfer işlemi eğer karşı bankaya transfer işlemi onaylanmadıysa iptal edilebilir. Verdiğiniz EFT emrini iptal etmek için öncelikle internet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın internet sitesine girilmesi gerekir.

2 Comments

    1. Akbankın eft saatleri mesai saatlerine dek geliyor. Bu saatler içerisindeki gönderileriniz gerçekleşiyor. yoksa ilk mesai saatinde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir