Tapu islemlerinde yas siniri
tapu islemlerinde yas siniri

Vatandaşı koruma amaçlı olarak alınan tedbirlerin birisi de yüksek değer taşıyan taşınmaz gayrimenkullerin satışı ve alışlarında yaş sınırlaması konulmasıdır. Alacağınız ve satacağınız ev veya arsanın usulüne uygun olarak sağlıklı bir şekilde yapılması amacıyla bu sınırlamaların konulması sosyal devlet anlayışının bir göstergesidir. Bu yazımız ile sizlere Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Nedir? Sorusuna cevap bulacağız.

Tapu alımı ve satışlarında karşılaşılan sorunlar bir çok vatandaşı mağdur etmektedir. Vatandaş zor imkanlarla satın aldığı taşınmazı gayri resmi işlemlerle kaybedebildiği tapu işlemlerinde alt ve üst yaş sınırı konulmuştur.

Tapu İşlemlerinde Alt Yaş Sınırı Nedir?

18 yaşından küçükler satış ve alış yapamamaktadır. Yasal olarak reşit olmayan bu yaş altı kişilerin alım ve satım yapabilmesi için vesayeti bulunan kişilerin onay vermesi gerekmektedir. Eğer kişinin ailesi vefat etmiş ise ve bir vasisi yoksa bu kişiye ait taşınmazlar devletçe koruma altına alınır ve kişinin 18 yaşını geçmesiyle işlem hakkına sahip olmaktadırlar. Bu yaşlarda kişilerin mülk sahibi olmaları çok fazla olmamakla birlikte az karşılaşılan bir durumdur.

Tapu İşlemlerinde Üst Yaş Sınırı Nedir?

Tapu işlemi için ise ülkemizde yaş sınırı 65’tir. Bu yaşın üstündekiler tapu satışı yapabilmeleri ancak alınacak akıl sağlının yerinde olduğuna dair raporlar ile yapılmaktadır. Yaş itibariyle karar verme yetisini kaybeden kişilerin tapu işlemleri mirasçıları tarafından yapılabilir ve bu mirasçılar alınan rapor ile mahkeme kararına istinaden gerçekleşir. Mantıken bu durumda olan kişilerin satış yapması mümkün değildir. Dolayısıyla 65 yaşın üstündeki kişilerin satış yapabilmesi için tam ehliyetli olması gerekmektedir.

Noter İşlemlerinde Yaşı Sınırı Var mı?

Taşınmaz mallarda olduğu gibi taşınır mal satışlarında da bu yaş sınırı bulunmaktadır. 18-65 yaş aralığındaki kişiler rahatça kendi isteklerine göre alım ve satım yapabilmektedir. Ancak yapılan son düzenlemeler ile birlikte noter satışlarında sağlık raporu zorunluluğu kaldırıldı. Avrupa Temel Haklar Şartnamesine dayandırılarak kaldırılan bu yaş sınırı uygulamasın ancak Noter’ler kişinin dış görünüşüne, hastalığına ve yaşlılığına bakarak istenildiği takdirde ihbar ve şikayette bulunabilecekler.

Sonuç olarak tapu işlemlerinde 18-65 yaş sınırlaması mevcut olup, 18 yaşın altındakiler ebeveynleri aracılığıyla işlemlerini yaparlarken, 65 yaş üstü ise alınacak akıl sağlığı raporuna istinaden işlem yapabilmektedirler.

2 Comments

  1. Ben 17 yasindayim ve velayetim annemde annemle gidip ustume motor alabilirmiyim geri donus yaparsaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir