Super tesvik paketi
super tesvik paketi

Ekonomiye hız vereceği düşünülen Süper Teşvik Paketinin alt yapı hazırlığının tamamlandığı ve kısa bir süre sonra uygulamaya konulması bekleniyor.

Türkiye Ekonomisine yön veren bankalar, finans kuruluşları ve diğer kurumlar ile yatırımcıların merakla beklediği Süper Teşvik Paketinin yatırım yapmak isteyenlere büyük avantajlar getireceği beklentiler arasında. Özellikle yatırımcı odaklı geliştirilen paketin yatırım yapmak isteyen herkese önemli artılar getireceği, insanlara yatırım yapmaları için gerekli adımların atılarak önemli yollar kat edileceği kesin.

Süper Teşvik Paketi Nedir?

Projesi bulunan yatırımcılara, yatırımın gerçekleşmesi adına verilen teşvik sistemi olarak ekonomi dünyamızda yerini alacak. Kişinin yapacağı yatırımın ölçeğine, ülkeye sağlayacağı yarar ve katma değer ile stratejik önemine bağlı olarak yatırımcılara Özel Teşvik Belgesi verilecek. Bu belge ile yatırımcı on yıl süre ile vergi ödemeden projesini uygulamaya sokacak. Bu süre sonunda ise normal vergi dışında başka bir ücret alınmayacak.

Bu kapsamda yatırımcıya arsa ücretsiz olarak tahsis edilecek. Hazineden karşılanacak araziler direk yatırım amaçlı olarak kullanılabilecek. Ayrıca enerji harcamalarına ise katkı sağlanacak. Öyle ki bu belgeyi alarak faaliyet gösterenlere nitelikli personelin maaşına destek verilecek. Yatırımcı ile birlikte devlette sermaye koymuş olacak ve yatırım gerçekleşirken, yapılan işler neticesinde istihdamın artırılacağı da belli başlı notlar arasında.

Türkiye’deki sorunlardan birisi olan finansmandaki maliyetin önüne geçilmesi için yapılan çalışmalar arasında finansman yükünün bankalardan alınarak hafifletilmesi yapılan açıklamalar arasında.

Süper Teşvik Başvuruları Alınmaya Başlanıldı.

Ekonomimize yeni girecek olan bu sistem kapsamında başvurular alınmaya başlanılmış durumda. Bu anlamda büyük yatırımların olacağı, önemli projeler ile 100 milyar liralık yatırımlar gerçekleşeceği bekleniyor. Bu teşvik ile yurt dışından teknoloji, üretim transferi ve sermaye beklenirken, Türkiye’de yeni dev firmaların inşa edilmesi planlanıyor.

Bu sistem ile birlikte süper teşvikten yararlanan firmaların gerçekleştirecekleri projeler ile üretecekleri ürünlerin özelliklerine binaen bu ürünlerin kamuya satın alma garantisi de katılımın yapılması gereken hususlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Özel Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırımı yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiliğin, yatırımın konusu, yapılacağı yeri, teşvikte kullanacakları miktarı ve yatırım bedelinin gösterildiği belgedir. Yatırımcı bu belge ile yatırımı gerçekleştirebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir