Sim kart değişikliğinde internet banakacılığına giriş
sim kart değişikliğinde internet banakacılığına giriş

İnternet bankacılığının olmazsa olmaz güvenlik adımı olan SMS şifre GSM hattınıza gelen bir önemli bir adım. Bu adımı gerçekleştirirken telefon numaranıza gelmesi gereken şifre yapacağınız numara değişikliği ya da telefonunuzu 4,5 G ve diğer bağlantı şekillerine uyumlu hale getirmeniz dolayısıyla gelmez ve sizler internet bankacılığını kullanamaz hale gelirsiniz.

İnternet bankacılığını kullanabilmeniz için bankanızda telefon numaranızın kayıtlı olması ve hangi GSM hattını kullandığınız gibi hususların yerine getirilmesi gerekir. Farklı unsurların oluşması halinde bankacılık şifrenizi girmenize rağmen telefonunuzda değişiklikler nedeniyle güvenli giriş SMS şifresi telefonunuza gelmez, burada sim kartınız bloke olmuştur ve bu blokenin kaldırılması gerekir.

Sim Kart Neden Bloke Olur?

İnternet bankacılığınızın tanımlı olduğu telefonunuza ait bağlantı durumundaki değişiklik, telefon numaranızı başka bir GSM şirketine taşımanız yada farklı cinste sim kart kullanan telefonlar kullanmaya başladığınızda telefonunuza gelen akıllı sms blokesi yaşanır.

Bloke olan Sim Kartı Aktif Hale Getirme

Telefon numarası taşıma özgürlüğünün getirilmesinden sonra önemli bir engel haline gelen sim kart blokesinin kaldırılması banka şubelerinde gerçekleştirilirken tatiller ve hafta sonu gibi günlerde vatandaşların mağdur duruma gelmesi sonucunda bankalar bunun için gerekli önlemleri alarak müşterilerine sunmaya başladı. Sim kart blokelerinin kaldırılması gibi hizmeti alabileceğiniz noktalar ise şöyle;

  • Banka şubeleri
  • İnternet Bankacılığı
  • ATM’ler
  • Telefon Bankacılığı

Özellikle Nisan 2016 tarihinden sonra 4,5 G hızında internet bağlantısına geçilmesinin ardından yaygınlaşan sim kart blokesi nedeniyle tek kullanım için gönderilen SMS’ler tüketiciye ulaşamıyor.

Yapacağınız işlem ya da mobil banka şubelerine girişlerde tek kullanımlık SMS şifreniz gelmediği zaman en kolay yolun bankamatikler olduğunu söyleyelim. Burada kartınız ile giriş yaparak karşınıza çıkan yönergeleri takiple sms blokenizi kaldırabilir ve işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bankamatik bulamadığınız dönemlerde yada size uzak bir yerde bulunması nedeniyle ise telefon bankacılığını arayarak canlı destek karşılığı bu işlemi gerçekleştirmeniz de mümkün.

Banka şubesinde müşteri ilişkileri yönetici ile görüşerek elbette bu işlemi de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sim Kart Bloke Olduğunda Neler Yapamam?

Bankanın internet bankacılığını ve mobil bankacılığına giriş yapamayacağınız gibi bankacılık işlemlerine ulaşamazsınız. 3 boyutlu güvenlik adımları ile gerçekleştirebileceğiniz alışverişlerinizi yapamazsınız. Kredi kartınıza ait şifre belirleme işlemlerini gerçekleştiremez ve anlaşmalı mağazalardan kredi kullanımı yapamaz hale gelirsiniz.

“Sim kart değişikliği nedeniyle sms gönderilemiyor. ” Bu hatayı alıyorsanız sim kart blokesi vardır. Yazıda anlattığımız şekilde adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir