Parami borsaya yatirmak istiyorum
parami borsaya yatirmak istiyorum

Para kazanmak için, borsada yatırım yapmayı düşünüyorsunuz. Belirlediğiniz bir miktar para var ve paramı borsaya yatırmak istiyorum dediniz. Fakat yatıracağınız bu parayı tam olarak nereye yatıracağınızı ve en önemlisi de güvenli bir iş yapıp yapmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Aynı şekilde yatırdığınız paranın nereye gittiğini ve ya kazandığınız paranın nerden geldiğini de haklı olarak merak etmektesiniz. Bu ve bunun gibi daha bir çok soru, sizin borsadan uzak durmanız için bir sebep oluşturabilir ve bugün borsaya girmeyen çoğu kişi bu gibi sorular yüzünden borsadan uzak durmaktadırlar.

Borsa Nedir?

Borsa, genel olarak birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirebileceğiniz güvenli ve kurumsal bir piyasadır. Borsa, bazı değerli evrak ve kâğıtlar ile ticarete konu olmuş malların alım ve satımının yapıldığı, ülke ekonomisi için de önemli bir yere sahip olan bir kurumdur. Borsa’da yatırım yapabilmek ve resmi olarak bir yatırımcı olabilmek için her şeyden önce bir hesap açmanız gerekmekte. Bunun için ise bir bankada hesap açtırıp, aracı kuruma bu hesabın tanımını yaptırırsınız. Bu sayede borsada işlem yapabilme olanağı kazanırsınız. Bütün bu sistemler ise Sermaye Piyasası Kurumu ve Takasbank tarafından kontrol edilmektedir.

Borsa için aracı kurum ya da seçtiğiniz banka ile aranızda yatırım hesabı sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşme ile aracı sizden alım satımlarınız üzerinden yüzde olarak komisyon alırken, yıllık olarak ta hesap işletim ücreti kesebilmektedir. Komisyon oranları kuruma göre binde 1, binde 1.7, onbinde 7,5, binde 5 gibi oranlarda değişiklik göstermekte, bazı kurumlar yıllık hesap işletim ücreti tahsili yapmamaktadır.

Temel Başlıklar

Paramı borsaya yatırmak istiyorum dediniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı başlıklar mevcuttur. Borsaya yatırım yapmadan önce riskli ve ya risksiz olan alanları öğrenmeniz, en önemlisi de gerçekten yüklü yatırımlar düşünüyorsanız ve bir beklenti içerisine girdiyseniz bir danışman edinmeniz gerekir. Danışmanlar sonucu alınan yardımlar ile paralar kazanabilirsiniz. Ancak bu yardımlar sonucu kaybedebileceğiniz gerçeğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir