Borsadan anlamiyorum
borsadan anlamiyorum

Birçok kişi borsayı ve kazananları görüp “ben borsadan anlamıyorum kesin kaybederim” demiştir. Hatta eğer şu an bir çok insan borsaya girmemiş ise, bunun sebebi tam olarak da budur. İnsanlar borsanın ne olduğunu, paranın nereye gittiğini, nereden geldiğini ve güvenilir olup olmadığını bilmediklerinden borsadan korkmaktadırlar. Ama borsa, eğer iyi uygulamalar yapılır ise, kesinlikle güvensizlik yaşatacak bir yer değildir.

Borsa’nın Ne olduğunu Bilmek

Temelde borsa, devlet tarafından denetlenen, yapılan yatırımların değer kazanan hisse senetleri ile çoğalıp kazanca dönüştüğü bir kurumdur. Borsaya koyulabilecek şeyler kıymetli evraklar, hisse senetleri ve ticarete konu olmuş mallar olabilir. Bonolar, tahviller, hisse senetleri birer kıymetli evraktır ve evraklar grubunda yer alırlar. Bunlarla birlikte değerli olan madenler altın, gümüş ve bakır gibi emtialar borsa üzerinden alınıp satılabilmektedir. Ayrıca dövize konu olan dolar ve Euro gibi para birimleri yatırıma konu olan hususlardır. Bu enstrümanlardan birine istediğiniz gibi yatırım yapabilmektesiniz. Kısacası maddi değeri olan ve piyasaya koyulabilecek her şey borsa da kullanılabilir.

Para Nereden Geliyor, Nereye Gidiyor?

Borsadan anlamıyorum diyen insanların merak ettiği başka bir konu ise borsaya bırakılan para ve evrakların nerede bekletildiği, kazanç sağlandığı zaman paranın nereden geldiği ve kaybedildiğinde bu para ve evrakların nereye gittiğidir. Her şeyden önce bilinmelidir ki borsa, Devlet tarafından kontrol altında olan bir kurumdur. Yani kaybetmenizin dışında paranızın haksız yere uçma durumu yoktur. Borsa Sermaye Piyasası Kurumu ve Takasbank tarafından kontrol edilmektedir. Burada bir işlem yapmanız gereken tek şey bir hesaptır. İşbirliği içinde olduğunuz bankanıza hesabınızı açtırın. Açtırdıktan sonra bu hesabın bir borsa hesabı olduğunu tanımlatın. Bu aşamadan sonra ise yapacağınız tek şey gerekli önlemleri alarak gerekli yatırımları yapmaktır.

Borsayı anlamanın en önemli yolu az öncede belirtmiş olduğumuz enstrümanları alabildiğiniz en düşük seviyelerden alarak, en yüksek seviyelerden satmaya dayanmaktadır. Yapılan ticari alışverişlerin bir bakıma dijital olarak online yapılmasıdır.

Kısacası ilk etapta kulağınıza uzak gelen mecra için borsadan anlamıyorum derseniz, maddi olarak kaybınız olabileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir