Km dusurulen araclar
km dusurulen araclar

Bir zamanlar lüks ihtiyaç olarak bakılırken, şu anda aynı hanede bile birkaç tane olan otomobillerin alım satımları ile artan dolandırıcılık çeşitlerinden biride araçların km’sinin düşürülerek satış yapılması.

Araç Alacaklar Ne Yapmalı?

Satılan araçların km’sinin düşürülmesi serbesttir. Bunun için km düşüren işletmelere ve düşürten şahıslara ceza yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak taşıt alımları sırasında alacak kişi araç ile ilgili araştırma yapma, test cihazlarına bağlama ve plaka ile geçmiş özetine ulaşabilme haklarına sahiptir.

Ancak araç alımı sırasında herkesin satış ilanı koyduğu internet sitelerindeki araçlar ile ilgili ayrıntılar yazılması, bu ayrıntılarda olması gerekenden daha düşük rakamların yazılması elbette aracı alan kişiler için büyük bir dayanak olarak karşımıza çıkar. Yani hukuki olarak karşımıza çıkabilecek uyuşmazlıklarda bu ilan metnini delil olarak saydırabiliriz.

Araç km’si yüzünden mağdur edilen binlerce kişinin ardından, adli vaka haline dönüşen bu alım satımlar sonucu elde edilen kararlar mağdur edilen kişilerin lehine elde edilmiş durumda. Bu yüzden aracın km’si ile oynayarak kazanç elde etmek isteyen özellikle galerici kişiler dikkatleri üzerlerine çekmiş durumda.

Bir diğer husus ise alım satım işlemleri sırasında Noter’de yapacağınız işlem için satış sözleşmesine bir madde eklenerek aracın km’si hakkında ayrıntılı bilgi yazdırılması araç alımı yapacak kişilerin yararına olacaktır.

Taşıtın Km’si Nasıl Öğrenilir?

Yani düşürülmüş km’li bir araç alıyorsanız, elbette bunu bilemezsiniz ancak gelişen teknolojinin yardımı ile araçların geçmişleri ile ilgili bilgileri bir bilgisayar bağlantısı ile servislerde özetini çıkarabilmek mümkün.

Km tahribatı ile değerinin üzerinde bir fiyatlara satılan araçların yetkili serviler dışında oto tamircilerine baktırılarak alınması sonucu, aracın arızası ya da kazası hakkında bilgi alınabilirken teknik bilgileri hakkında bilgi alınamamaktadır.

KM hakkında bilgi sahibi olunabilecek yollardan birisi hususi araçların yılda bir, ticari taşıtların ise Tüvtürk’te yıllık yapılan muayeneleri sonucu kayıtlara geçen bilgilerdir. Aracın son muayene tarihindeki km’sini buradan öğrenmeniz mümkün. SMS yoluyla bu işlemi yaparak çok kısa süre içerisinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı veri tabanından yapılan sorgulama için cep telefonlarınızdan plakanızı yazarak 5664’e mesaj göndermeniz yeterli. Bütün telefon hatları için bu numara geçerli olup, gerekli bilgiler cebinize gelir. Ancak bu uygulama ile telefon faturanıza ücret yansıtılmaktadır.

Taşıt Km’si Düşürme Cezası Nedir?

Belli başlı km düşürme yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak km düşürerek daha fazla kazanç sağlamak adına yanlış bilgiler sonucu araba satmanın sonucu verilmiş örnek yargı kararları mevcuttur. Her ne kadar yerel mahkemelerde çıkan kararlara temyiz edilerek itirazda bulunulsa da; bir çok kararda Türk Ceza Kanunu 157. Maddesine öre dolandırıcılık sayılmasının yolu açık durumda. Bunun için maddi ceza yanında 1 yıl ile 7 yıl arasında hapis cezaları söz konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir