Opel insignia grand sport
opel insignia grand sport

Almanların hırçın rahatlık uzmanı Opel en üst seviyedeki delikanlı aracı yeni İnsignia trafikteki yerini aldı. Her ne kadar yeni modelleri, üst seviyedeki donanımları ile yollardaki yerini almış olsa da, eski modelleri ile bir çok kişiyi cezbeden araç vazgeçilmezler arasındaki yerini koruyor. Trafikteki en yakın vazgeçilmez güç olarak milyonlarca kişiye hâlâ hizmet veren araçtaki başlıca yenilikler şöyle.

Orada Neler Oluyor?

Bu Opel’in beklenilen yeni İnsignia’sı  Haziran ayından itibaren satışta. Yeni Epsilon 2 mimarisini kullanıyor; önden çekişli veya dört çeker sürüşlü alınabiliyor. Daha küçük hacimli motorlar sunuluyor ve güçleri 109-247 bg arasında. Yeni beş kollu arka aks ve opsiyonel tork vektör sistemi, daha iyi sürüş getiriyor.

D segmentinde araç almak isteyen kişilerin seçenekleri arasına alması gerektiği araç genel olarak herkesin hoşuna giden bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tavan yapısı, dikkatleri çekerken spor görünüm kazandırmış. Uzun kaput yapısının önündeki Led farlar ise güzel detaylar sunuyor. 500 litrelik bagaj hacmi de geniş iç hacim arayan kişilere hitap eden cinsten.

Grand İsmiyle Gerçekten Büyüdü Mü?

4.9 metre uzunluğuyla Skoda Superb alanına girmeye başladı. Bu markanın ürettiği en büyük orta ölçekli araç haline gelse de, öncekine oranla 175 kg daha hafif. Hatchback veya Sports Tourer station versiyonları arasında tercih yapılacak. Yani 4 kapılı model artık yok.

Bolca Oyuncak Var Mı?

Teknolojik özelliklerin filolar ve aileler için dizel motordan daha önemli olduğunu söyleyemeyiz. Yine de adaptif amortisör, tamamen LED farlar gibi özellikler de yeni İnsignia’da sunuluyor. Güvenlik özellikleri de daha fazla.

Premiumlara Bir Alternatif Mi?

2009 Yılın Otomobili Ödülü’nü almış olsa da, eski İnsignia hevesli sürücüleri heyecanlandırmıyordu. Ama Audi A6 genişliğini A3 fiyatına sunduğu için premiumlar açısından bir alternatif olarak da değerlendirilebilir.

Türkiye’de satılan araçların neredeyse hepsi 1.6 dizel ve otomatik olarak yapılıyor. Benzinli motorun tercih edilmemesinin en büyük sebeplerinden birisi güç kaybı olarak gösteriliyor olsa da, Opel’in bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Dizel otomatiğine göre daha avantajlı fiyatlarla satılan 1.5 benzinli aracın yakıt tüketimi de oldukça cezbedici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir