Milli atm
milli atm

Birçok alanda kullandığımız teknolojik ürünlerin yurt dışı patentli olması girişimcileri yerli ve milli üretime yöneltmesine sebep oluyor. Bu anlamda yerli teknolojik ürünlerin üretimi için devlet maddi ve manevi yapabileceği her türlü imkânı girişimcilere vermiş durumda.

Milli Bankamatik

Özellikle bankacılık sektöründe kullanılan teknolojiler ve Kredi Kartı ya da bankomatlar gibi ürünlerin hepsi yurt dışı patentli olarak ülkemizdeki bankalarda kullanılıyor. Bu imkânlara alternatif olarak farklı bir bakış açısını getiren TÜBİTAK ve Ekonomi Bakanlığı bu anlamda verdiği teşvikler ile yerli ve milli bankamatik üretimini gerçekleştirdi ve şimdiden birçok dünya ülkesine pazarladı. Başta ABD olmak üzere Malta, Gana ve Almanya gibi güçlü ülkelere ihraç edilen bankamatikler ile 140 farkı işlem gerçekleştirilebiliyor.

Bu işlemler arasında farklı olarak dikkatleri çeken bu cihazların kamu kurumlarını oldukça meşgul eden ehliyet ve pasaport gibi değerli kimliklerin basılabiliyor olması. Tanzim edilen kurumlarda sıra bekleyen  ve zaman alan bu işlemlerin ATM’ler kanalıyla verilmesi ayrıca 7/24 zaman gözetmeksizin temininin sağlanması her iki tarafı da rahatlatacak bir düzenleme.

Ehliyet ve Pasaportlar ATM’den

Ehliyet ve Pasaport tanzim edilerek hak sahiplerine verilmesi oldukça zahmetli bir işlem olmasının yanında riskli olması nasıl verileceği konusunu akıllara getiriyor. Kimlik olarak kullanılabilen ehliyetler ve yurt dışına çıkış için kullandığımız pasaportlar ilk kez alındığında bu işlemleri nasıl gerçekleştireceği, gereken şartları taşıyıp taşımadığı ya da vize alma gibi yapılan ön başvuruların nasıl tamamlanacağını zamanla hep birlikte göreceğiz.

Yurt dışına ihraç edilen bu cihazların ülkemizdeki bankalar tarafından ne zaman kullanılacağı ayrı bir merak konusu. Her ne kadar altı aylık bir süre içerisinde kullanıma geçileceği belirtilse de, şu an için belli olmadığını söylemek isterim.

Altı aylık Ar-Ge çalışmaları sonucu 1 milyon dolarlık yatırımla ortaya çakın ürüne şimdiden ihraç eden ülkeler toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırım yapmış ki bu önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Milli Banka Kartı

Tüm dünya da yaygın olarak kullanılan Master Card ve Visa gibi kartların yanında geliştirilen milli banka kartımız TROY hemen hemen bütün bankalarca kabul edilmiş olmasına rağmen henüz cüzdanlardaki yerini alamadı. Fakat ülkenin ¾’ünün banka işlemlerini kullandığını düşünürsek bu karta geçilmesi için bütün adımlar atılmalıdır.

Umarım yapılan bu çalışmalar ve gelişmeler sonrasında kendi teknolojik aletlerimiz ile kendi yazılımlarımız ve bilgisayar ürünlerimizi ofislerimizde ve evlerimizde görmeye başlarız.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir