Esnaf e ticaretle dunyaya acilacak
esnaf e ticaretle dunyaya acilacak

Kaliteli ürün temin edip, yerel olarak belli bir satış potansiyeli yakalamış olan küçük esnafların yurt dışına ürünlerine ihraç edebilmenin yolu yeni yıl ile aralandı. Talep eden esnaf ePTTAVM’nin desteği ile e-ticarete adım atacak ve bulacağı pazar ile yurt dışına ürünlerini ihraç edebilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmek için bütün alternatifleri değerlendirmeye almış durumda. Bu nedenle 2023 yılında hedeflenen 500 milyar dolarlık bir ihraç hacmine ulaşabilmek için ihracatı artırmanın yollarını genişletiyor. Alış verişin dijital kanallara taşınmasından sonra hızlı bir pazar bulan e-ticaret küçük büyük her esnafı mutlu edecek seviyelere ulaştı. Her geçen gün biraz daha kendisini artıran dijital satış önümüzdeki yılların en önemli satış ve alış yollarından birisi haline gelecek.

PTT Destek Verecek

Yurt dışına ürününü ihraç etmek isteyen esnafa PTT’nin elektronik ticaret sitesi olan ePTTAVM üzerinden verilecek alan sayesinde esnaf mallarını tüm dünyaya pazarlama imkanına sahip olacak. Özellikle yöresel ürünlerin dünyaya açılmasının kapısı haline gelecek olan bu sistem için esnafa gerekli eğitim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile PTT işbirliğiyle verilecek. Ocak ay’ında imzalanması planlanan protokol ile ilk adım atılmış olacak.

İki milyona yakın üyesi olduğu bilinen ePTTAVM üzerinden esnafa özel komisyonlar eşliğinde indirimle sağlanması bekleniyor. Sadece yurt dışına değil yurt içinde de farklı kentlere satış imkanı sağlayacak olan esnafın pazar payı genişlemiş olacak ve daha çok kazanır haline gelecek. Böylelikle istihdamın da artırılması hedefleniyor.

Lojistik Destek PTT’den

Yurt dışına ürün satışı için ready2sale.com adresi üzerinden işlemlerini gerçekleştirecek olan esnaf şimdiden kendi hazırlıklarına başlarken, ürünlerin yurt dışına gönderilişindeki gümrükleme gibi bütün bürokratik işlemler için PTT gerekli desteği sağlayacak. Uluslararası lojistiği sağlayacak olan PTT ile hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşılmaya çalışılacak.

Esnafı küçük bir dükkanın da ne satıyorsa aynı şeklide bunu tüm ülkeye ve ülke dışına da satabilecek duruma getirecek olan bu sistem esnaflar arasındaki rekabeti de artıracak.

PTT Kargo Hizmet Başında

Ürünlerin her türlü naklini sağlayacak olan PTT kargo esnafa ürün gönderim bedellerinde de önemli indirimler sağlayacak ve e-ihracatın yolunun açılmasına önemli katkılar verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir