Makale yazarak para kazanma
makale yazarak para kazanma

İnternet özellikle cep telefonlarına girdiğinden bu yana her yönüyle hayatımızı kolaylaştırdı. En küçük merakta bile elimizi atarak dünya’ya açılan bir pencere gibi yanı başımızda duran internet ile ihtiyaçlar değişti, para kazanmanın yolları arttı.

İnternetten Nasıl Para Kazanırım?

Yaygınlaşan internet ağı ve akıllı telefonların ardından internet üzerinden reklam alma, reklam verme katlanarak artarken, çeşitli konular ile meraklılarına ve ihtiyaç sahiplerine bilgiler veren internet siteleri de arttı. Artan internet siteleri ile birlikte adsense hesaplarına bağlı olarak internet reklamına başvurularda kendi boy gösterdi. Adsense hesaplarıyla birlikte sitelerine daha çok ziyaretçi çekme, daha çok ziyaret ile daha çok reklam alma, ve daha çok para kazanma yarışlarına girildi.

İnternet siteniz varsa, sizde adsense hesabına başvurarak alacağınız onay ile birlikte yayınladığınız internet sitelerinde reklamlar alarak para kazanmanız mümkün.

Ancak internet sitelerinde güncel yazıların olması, insanların en çok merak ettiği konular, güzel ve komik haberler, teknoloji, kredi finans haberlerinin en çok arananlar maratonu da başlamış oldu. Zaman kazanmak, daha çok makaleye sahip olmak için internet site sahipleri yayınladıkları yazıları satın alma yoluna gitti. Bu etap insanlarda yeni bir iş kapısı olarak açıldı.

Makale Yazmanın Kuralları Var mı?

Hemen hemen her yerde rahat bir şekilde yazabileceğiniz makaleler ile para kazanma yolu, ek iş arayanlara pratik bir çözüm gibi karşımıza çıksa da, makale yazmanın da kendine göre kuralları ve usulleri bulunmaktadır. Yani her yazılan yazı yayınlanmaya değer değildir. İnsanların mevcut ihtiyaçlarını, bilgi isteğini karşılaması gereken makaleler, güncel doğru bilgilerden üretilmesi, Türkçe’mize ve imla kılavuzuna uygun olması, her makalenin giriş, gelişme ve sonuç bölümü olması gerekmektedir. Yazı içerisinde anahtar kelimeler bulunmalı ve arama motorlarından ziyaretçilerin anahtar kelimeler ile ön plana çıkarak siteyi ziyaretçi çekmesi gerekecektir. Yazıya başlarken kurulan cümleler ile ziyaretçi yazıya bağlanmalı, yazının sonucunun meraklandırılarak devamının sağlanması gerekmektedir. Okunulan sayfandan sonra ziyaretçinin internet sitesinden gitmesini engelleyecek, başka sayfaları da ziyaret etmesini sağlayacak ortamın sağlanması hem yazar, hem site sahibi adına daha faydalı olur.

Herkes makale yazabilir mi?

Elbette herkes makale yazamaz. Bunun için bir bilgi birikimi, yazı yazma yeteneğinin olması gerekmekte, makaleyi satın alacak kişinin yapılan işten memnun kalması, seo’ya uygun olması gerekmektedir. Makale yazımı ve satımı yapan internet siteleri de mevcut olup, makale yazımı için herhangi birisine başvuru yapabilirsiniz.

Makale Yazımından Ne Kadar Para Kazanırım?

Açıkcası makale yazımından para kazanma miktarları farklılık göstermektedir. Günümüzde her platformda olduğu gibi makale yazımı ve satımında da kendini hissettiren bir yarış bulunmaktadır. Alıcıların bazıları kelime başı fiyatlandırırken, bazıları seo’ya uygun olabilecek en az 200 kelimelik yazılar başına ücretlendirme yapılmaktadır. Ortalama yazılar 2-3 TL arasında değişiklik göstermektedir. Günde yazacağınız 10 yazı ile 20-30 Türk Lirası kazanabilirsiniz. Çok büyük rakamlar olmasa da oturduğunuz yerden yazacağınız makaleler ile ek iş yapmış olur aylık 1000 TL gibi bir kazancınız olabilir. Asgari ücretin 1300 TL olduğu günümüz şartlarında bu rakamında oldukça iyi olduğu düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir