Kredi notu itirazi
kredi notu itirazi

Kredi notu, Kredi notunun düşme sebepleri, nasıl yükseltebileceğiniz gibi ayrıntıları sizlerle daha önceki makalelerimizde paylaşmıştık. Finansal alışverişlerin anahtarı diyebileceğimiz şahsınıza ait bu notun eksikliğinden dolayı ihtiyaç duyulan banka ürünlerini alamamaktan dolayı mağdur edildiğinizi düşünebilirsiniz.

Bankaların ortak hareketinin eseri olan Kredi Kayıt Bürosu teknik olarak bir hataya maruz kalması neredeyse imkânsız bir durumdur ve size verilen kredi notlarında bir yanlışlık bulunması ihtimali oldukça azdır. Fakat yine de bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız mevcut notunuzun itirazını yapabilmeniz için üç yol sunabiliriz sizlere.

Kredi Notu İtirazını Nereye Yaparım?

  1. Banka Şubesi
  2. Kredi Kayıt Bürosu
  3. Türkiye Bankalar Birliği

Kredi Notuma İtirazı Nasıl Yaparım?

Alamadığınız bankacılık ürünlerine sebep olan kredi notunuzun itirazının en kolay yolu krediye başvurduğunuz banka şubesidir. Başvurunuza olumsuz cevap verilmesinin ardından banka şubesindeki müşteri hizmetleri yöneticisi ile görüşmeniz ile itirazda bulunabilirsiniz. Burada yetkili kişi mevcut dijital ortamdaki sistem üzerinden Bankanın Genel Müdürlüğüne gerekli uyarıyı yaparak tekrar değerlendirilmesi talebinde bulunabilir. Fakat burada belirtmek istediğim nokta kişi itiraz etmesi ile şubeden gerekli işlemler yapılmış olsa da, kişinin bu itirazını resmiyet kazandırması gerekir. Bu resmiyet ise sözlü olarak olamayacağı için itirazın yazılı olarak yapılmasında fayda vardır. Yazılı yapılan başvurular kayıtlara geçer ve her zaman dayanak bir belge olarak ileriki dönemlerde ihtiyaç halinde kullanılabilir.

İtirazın yapılabileceği diğer bir yol ise Kredi Kayıt Bürosudur. Bu büro açılışının ardından Findeks adıyla ayrı bir not kavramının daha doğması bu sistemin iki yolla aynı şartlarda çalışmasına neden olsa da, aslında ikisinin de aynı şey olduğunu söyleyebiliriz. 1993 yılından bu yana hizmet veren bu büronun internet sitesi üzerinden http://www.kkb.com.tr/kkb-hakk%C4%B1nda/ileti%C5%9Fim.aspx adresine giriş yapılarak itirazın gerçekleştirilmesi mümkün oluyor.

Türkiye Bankalar Birliği Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Kredi notuna itirazın bir başka yolu ise Türkiye Bankalar Birliğine müracaat etmektir. Buraya müracaatlar başvuru formu üzerinden yapılıyor. Sadece kredi notu için değil bankalar ile ilgili yapacağınız bütün müracaat ve başvuruları bu yolla yapabilmeniz ve hakkınızı aramanız mümkün. Kaymakamlıklar bünyesindeki Tüketici Hakem Heyetlerine benzer bir yapı olarak düşünebileceğiniz Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine Başvuru Formu bilgisayarınıza indirdikten sonra doldurabiliyorsunuz. Formdaki metinler sizlere nasıl dolduracağınız hakkındaki ayrıntılara sahip. Fakat banka ile ilgili olarak yapacağınız başvurularla ilgili işlemlerinizin dayanak belgelerinin de bulunması sizin açınızdan artı bir durum oluşturur. Bu nedenle sizleri haklı çıkaracak belgeleriniz mutlaka bulunmalı. Formu doldurduktan ve eklerini zarfa koyarak başvurunuzu Nispetiye Caddesi, Akmerkez, B3 Blok, Kat.13, 34340 Etiler, Beşiktaş İstanbul adresine gönderebiliyorsunuz. Ayrıca Bankalar Birliği Hakem Heyeti Çağrı Merkezi numarası olan 0850 222 2 822 numaralı telefondan da bilgi alabiliyorsunuz.

Yapacağınız itiraz sonrası kredi notunuzda iyileştirme yapılır mı, istediğiniz bankacılık ürününü alabilme imkânına sahip olabilir misiniz? Elbette bu sorularınızın cevabı başvuru sonucunda öğrenebileceğiniz hususlar. Fakat başvurmaktan bir zarar gelmeyeceğine göre bu hakkınızı kullanmanızda fayda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir