Kredi karti uyelik ucretinin gecmisi
kredi karti uyelik ucretinin gecmisi

Kredi kartının finans piyasasında yerini almasından sonra kendisiyle birlikte sürekli alış veriş potansiyelini ve ürün çeşitliliğini büyüttü. Özellikle internet dünyası ile birlikte mesafeli satış ortamının doğmasına, gelişmesine olanak veren kartlar sayesinde alış veriş dünyamızda çığır açmış durumda.

Kartların kendisini  bu kadar geliştirmesi bankaların iştahını artırırken yasalarda bulunan belirsizlikle milyonlarca kullanıcıdan kesilen kredi kartı üyelik ücreti ile finans kuruluşlarının en önemli gelir kaynaklarından biri haline geldi. Öyle ki bir dönem kesilen aidatlar yüzünden kullanıcıların bir çoğu kartını kapatmak zorunda kaldı.

Kart ücreti gerekçesi ile kartını kullanıma kapatmak isteyen müşteriler başvuruları sonrasında bankaların tanıdıkları sürede belirtilen miktarda harcama sözüne üyelik ücretinin iadesi sağlansa da burada kişiler harcamaya teşvik edildi.

Artan kullanıcı, artan kart limitleri, artan harcamalar beraberinde artan borçlarla gelirini aşan kredi kartı borçları ödeyemeyen sayısı kendisini gösterdi.

Bankaların kestiği ücretler yüksek miktarlara ulaşmasıyla zor durumda kalan tüketiciler ilk etapta dernek ve vakıflar gibi sivil toplum kuruluşlarının yasal yollara başvurmasına neden oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak İl ve ilçelerde faaliyet göstermeye başlayan Tüketici Hakem Heyetlerine belirli limitler dahilinde başvuruların incelenmeye başlaması kart aidatının iadesi başvurusunu artırdı. toplu başvurular heyetlerde dosyaların birikmesine sebep olsa da zamanla tüketici lehine kararlar verilmesi kişileri memnun etti.

Kredi Kartı Aidatının İade Gerekçesi Nedir?

Hakem heyetlerinin kredi kartı üyelik ücretinin iade kararını almasındaki en önemli sebep kişilere önceden hazırlanan matbu sözleşmelerin istişare etmeden zorunlu olarak imzalatılması ve bu ücretin haksız kazanç elde etmesi gerekçeli karar olarak yerini almış oldu.

Bütün bunların yaşanmasının ardından bankaların kesebilecekleri ücretler hakkında yasal bir düzeleme ile kesintiler şeffaf bir hâl aldı. Ekim 2014 tarihinden sonra bankalar işleyişine göre ücretli Kredi Kartı tahsis ederken, müşterilerine yasal olarak ücretsiz kart hizmeti verme zorunluluğu getirildi.

Kullanmaktan vazgeçemediğimiz kredi kartlarının ücretsiz dağıtımıyla rahatlayan tüketici hakem heyeti büroları diğer kesintilerinde şeffaflık kazanmasıyla işlerin neredeyse durma noktasına getirmiş gibi görünüyor.

Aidat kesintisi yapılan kart çeşitliliği ile hizmetin devam ettiği görülse de kişiler ücretsiz olanı tercih etmeye devam ediyorlar. Devlet bankalarının kesintileri ise cüz’i miktarlarda 10-15 lira seviyelerinde devam ediyor. Maaş bankası olarak sözleşmeli çalışan şubeler müşterilerine sözleşme gereği ücretsiz kart tahsisi yapabiliyor. Yeni bir kanunen düzenlemeye gidilmediği sürece kart aidatı işleyişinde bir farklılık yaşanmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir