Adınıza açılan kredi kartı sorgulama
Adınıza açılan kredi kartı sorgulama

Günümüz koşullarına bakıldığında gelişen teknoloji yüzünden birçok bilginin kopyalanabildiği düşünülürse ve bu konuda da dolandırıcılık olayların artması ile birlikte siz de ‘’Üzerime kayıtlı kredi kartı sorgulama yapabilir miyim?’’ diye merak ediyorsanız, yazımızı mutlaka okumanız gerekmektedir.

Kısaca sorduğunuz soruyu cevaplandırmak gerekirse; üzerinizde kayıtlı kredi kartı sorgulama yapabileceğiniz bir merkez ya da sistem bulunmamaktadır. Tabi ki tek tek bankaları arayıp kredi kartınız olup olmadığını da sorgulamanız oldukça zor görünmektedir. Bunun için en mantıklı sistem kredi kartı geçmişinizi Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtları sayesinde öğrenmeniz olabilir.

Kredi kartı sorgulama
Kredi kartı sorgulama

T.C. Kimlik Numarası ile Kredi Kartı Sorgulama

T.C. kimlik numarası ile kredi kartı sorgulama işlemi ile kredi kartınız var ya da yok öğrenmeniz mümkün değildir. Yani T.C. kimlik numaramı gireyim de adıma kredi kartı var mı yok mu sorgulayayım böyle bir sistem bulunmamaktadır. Ama bu da demek değil ki öğrenmeniz de imkansız, Findeks sayesinde istediğiniz birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Kredi Kartı Sorgulama

Sizin adınıza kaç tane kredi kartının mevcut olduğunu KKB’nin resmi internet sitesine üyelik gerçekleştirdikten sonra öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle KKB’nin resmi internet sitesi olan “www.kkb.com.tr” internet adresine giriş yapıyorsunuz.

Giriş yaptıktan sonra üyelik bölümüne tıklayarak sisteme üye olmak için gerekli bilgileri dolduruyorsunuz ki bu sırada KKB sizden özel koşullar isteyebilir ki bu özel koşulları sağlamıyorsanız, üyelik işlemleriniz gerçekleştirilmeyebilir. Eğer kabul edilirse, üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra adınıza kayıtlı kredi kartlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu ile Kredi Kartı Sorgulama

Aslında belli aralıklarda Findeks Kredi Notu öğrenilmelidir. Çünkü Findeks kredi not raporunda birçok bilgi bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan bilgiler;

  • Adınıza açılmış tüm hesaplar,
  • Bu hesapların hangi bankalarda olduğu,
  • Hangi bankada ne kadar paranızın olduğu,
  • Kredi kartları ve borçlarınızın detayları,
  • Mevcut kredi borçlarınız ve kapanmış kredi borçlarınız olarak sıralanabilir.

Adınıza Açılan Kredi Kartı Sorgulama

İşte Findeks burada da kolaylık sağlar ve Findeks risk raporu sayesinde adınıza şimdiye kadar çıkarılmış bütün kredi kartı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Hatta aktif olanların dışında kapatılmış olanları da görebilir ve aktif olanların içinde sizinle ilgili olmayan bir kart görmeniz durumunda ilgili banka ile iletişime geçerek, karakola giderek suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Adınıza açılan kredi kartı sorgulama
Adınıza açılan kredi kartı sorgulama

Merkez Bankası Kredi Kartı Sorgulama

Merkez Bankası’na son zamanlarda artan dolandırıcılık işlemlerinden dolayı sık sık adıma kayıtlı kredi kartı var mı sorusu sorulmaktadır ve Merkez Bankası’nın böyle bir sistemi bulunmamaktadır. Yani kimin hangi bankada kaç tane kredi kartı var gibi kayıt tutan bir sisteme sahip değildir.

Banka Üzerinden Kredi Kartı Sorgulama

Bankaların çalışma prensibinde genellikle başka banka bilgilerini paylaşmamak diye bir kural bulunmaktadır ve paylaşılmaz bilgiler arasında yer alan kredi kartı bilgileri de başka bankada var mı yok mu söylenilmez. Bilgiler banka yetkilisi tarafından görülebilir fakat söylememe yetkisini kullanmaktadır. Fakat siz tüm taleplerinize rağmen öğrenemiyorsanız “Mevcut kartlarımı kapatarak tek bir kredi kartı kullanacağım’’ diyerek, tüm kredi kartı bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Tespit Davası Açabilirsiniz

Tüm her şeye rağmen adınıza kayıtlı kredi kartı olup olmadığını öğrenemediyseniz ve bunu öğrenmekte kendinize yönelik haklılık payınız var ise, ikamet ettiğiniz adresin bağlı olduğu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak, tespit davası açabilirsiniz. Ancak böyle bir dava açmanız size hem ekstra masrafa hem de zaman kaybına neden olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir