Kredi ve Finans Portalı

Kredi Kartı Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Son dönemlerde popüleritesi artan danışmanlık hizmetleri arasına giren kredi notu sorgulama, not artırımı için yapılması gereken banka alış verişleri her geçen gün önemini artırıyor. Bunun sebebi ise zamanla kredi yasaklı durumuna düşen ve bankalardan olumsuz yanıt alan finans desteğine ihtiyacı olanların sayısının artmasıdır. Bu sayının artması kredi notu danışmanlığı hizmetinin doğmasına neden olmuştur.

Neden Banka Borçları

Ne oldu da insanlar kendi gelir ve gider bilançolarını düzenleyemez oldular. Ödemek için aldıkları borçları geri ödemekten imtina ettiler. Borcun ifası zor ise yapamayacaksa neden böyle bir yükümlülüğün altına imza atarlar gibi sorular olsa da hayatımızın gerçekleri arasındaki yerini almış durumda.

Kişilerin bankalara olan borçlarının asıl yükünü kredi kartı borçları üstlenmiş durumda. Gelir tarihimize göre belirlediğimiz kredi kartımızın son ödeme tarihi ekstre basımı yani hesap kesimi ile başlar. Bununla birlikte son ödeme günü en azından asgari tutar ödenmek zorundadır. Aksi takdirde ilk etapta Kredi Kartı kullanıma kapatılır.

Kart borçluları sürekli olarak kartlarının asgari tutarlarını ödeyerek o ay’ın borcunu kurtarma çabasında olurlar. Bu durum elbette hiç ödenmemesinden iyi bir alternatif yoldur. Fakat bu durumda borcunuza faiz yükü binecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartımızın asgari borcunu ödediğimiz takdirde kredi notumuzda pozitif bir durum oluşur. Bunun sebebi borcun ifası olarak görünür. Bu yüzden asgari tutarın ödenmesi halinde kredi notumuzun olumlu etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak kart borcunun tamamının ödenmesi ile kredi notunuzun daha yüksek seviyelere geleceğini de belirtmek isteriz.

Kredi kartı borcundan kurtulmak için asgari tutardan fazlasını ödemeli, alışveriş yapmaktan kaçınmalıyız. Kart cebinde olduğu sürece isteklere boyun eğersek, ihtiyacımızın dışında ürünleri alma yoluna gidersek ve sürekli en az ödeme tutarını ödemek gibi alışkanlıklarımızı yinelersek bu işin sonu yoktur.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Kredi Kartımdan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmam Gerekir?

Kart Borçlarını Ne Yapmalı?

Cebinizde nakit paranız varsa mutlaka ödemelerinizi nakit para ile yapmalı. Aksi takdirde kredi kartı borcunuz artacak, dolayısıyla asgari tutarınızda artacaktır. Her dönem aynı hususlar gerçekleştiği için borç kapanmayacak ve yatay bir seviyede devam edecektir.

Sonuç olarak özetlersek kredi kartımızın en az ödeme tutarını ödeyerek bankalar ile aramızdaki finans ilişkisi sıcak tutulmuş olur ve normal bir seyirde hareket eder. Bu durum şimdilik borcun ödendiğini gösterir ve kartınızla alışverişlerinize de devam edersiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.