Kredi karti alisverisinde yeni donem
kredi karti alisverisinde yeni donem

Kredi Kartı Alışverişleri

Bildiğiniz gibi kredi kartı, en çok tercih edilen banka ürünleri arasında yer almaktadır. Kimileri için oldukça avantajlı özellikleri bulunurken, kimileri ise yanlış kullanımlar sonrası bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu da genel olarak, kredi kartı bilgilerinin 3. Kişiler ile paylaşılmasından ortaya çıkarken, elbette ki en çokta bu bilgilerin sanal ortamlarda başka kişiler tarafından alışverişler yapılması ile meydana gelmektedir. Tüm bu güvenlik durumunu ele alan bir dönem başlatılırken, artık yeni gönderilecek olan kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılacağı duyurusu yapıldı.

Telefonlara gelen bilgilendirme mesajı

Son haftalarda, bu konu hakkında genel olarak tüm kredi kartı kullanıcılarına bilgilendirme mesajları atıldı. Bu da kredi kartı ile internet alışverişinde yeni dönem kapsamında olurken, kredi kartı kullanıcısının o mesaj doğrultusunda, eğer ki kredi kartlarının internet alışverişlerine açık olmasını istiyorlarsa, onay vermesi istendi. Onay verilmemesi halinde, belirlenmiş tarihlerden sonra mevcut kartların sanal ortamlardan alışveriş yapmaları kısıtlanarak, uygulamalar yapıldı.

17 Ağustos ile internet alışverişleri kapatıldı

17 Ağustos 2017 tarihi ele alınarak, bu tarihten sonra basımı gerçekleştirilen her kart için, internet üzerinden yapılan alışverişler kısıtlanmış olarak gönderilecektir. Eğer ki, kredi kartı kullanıcısı bu konuda ‘’ ben internet üzerinden alışveriş yapmak istiyorum ‘’ şeklinde müşteri hizmetleri ile görüşür ve onay verirse, ancak bu durumda kart kullanımı açılarak, hizmet alınabilecektir. Aksi taktirde yeni gönderilen kartlarda internet üzerinden alışverişler mümkün olmayacaktır.

Mevcut kartlarda internet alışverişleri

Bazı bankalar, bu konuda bilgilendirme mesajları atarak, onay verilmemesi halinde, 17 Ağustos tarihinden sonra yine internet alışverişlerinin kapatılacağı yönünde mesajlar atmıştı. Her ne kadar bazı bankalar, bu kısıtlamayı yapmış olsalar da Eylül ayı içerisinde aktif olarak kullanılan bir kredi kartı bu işleme tabi tutulmamış olabiliyor. Bu da bankaların işlemleri ile alakalı olurken, kısıtlama işlemlerini uygulamamış olmasından kaynaklanmaktadır.  Eğer ki, 1 ay öncesinde kredi kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapabiliyor ve şu an sorun yaşıyorsanız, kartınız bu işleme kapatılmış demektir. Bu durumda, müşteri temsilciniz ile görüşerek, kartınızı bu işlemlere açtırabilirsiniz.

Telefon bankacılığı ile onay verin

Bahsettiğimiz gibi, kredi kartı ile internet alışverişinde yeni dönem dolayısı ile internet üzerinden alışveriş yapmanız kısıtlanmış olabilir. Bu durum, herhangi bir sorun teşkil etmezken, güvenlik tedbirleri dolayısı ile ön plana gelmiştir. Tek yapmanız gereken, kartınızı aldığınız bankanın müşteri temsilcilerini arayarak, bu kapsamda kartlarınıza onay vermenizdir. Böylelikle artık eskisi gibi internet üzerinden işlemler yapabilecek, ürü satın alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir