Krediyi erken kapatma
krediyi erken kapatma

İhtiyacınıza binaen kullandığınız krediden ve taksitlerinden mücbir sebeplerle rahatsız olabilirsiniz. Bir çok insan borcundan dolayı psikolojik rahatsızlık duyabilir. Geri ödemelerine devam ettiğiniz krediyi elinize geçen toplu parayla kapatmak isterseniz bunun size getirisi ne olacaktır. Bunları açıklamak istersek, sıralayalım.

Öncelikle kredinizi gününden önce ödeyerek kapatmanız sizi ağırlığını taşıdığınız taksit yüküyle birlikte ödediğiniz faiz ve masraflardan kurtaracaktır. Günlük ihtiyaçlarınızdan kısarak ödün verdiklerinizi tekrar yaşar hale geleceksiniz Erken ödeme ile finans kuruluşları olan bankaların sizlere olan güveniyle kredi notunuz artmış olacaktır. Bu durum bir sonraki kredi başvurunuzda sizlere pozitif olarak yansımasına neden olur.

Krediden Nasıl Cayabilir miyiz?

Krediyi kullandıktan sonra 14 gün içerisinde elinize yüklü miktarda para geçerse çıkan yönetmelik ile yasalaştırılan kredinizden hiçbir masraf ve faiz ödemeden cayabileceksiniz. Bankalar bu duruma itiraz etmeden kabullenmek zorundadırlar.

Erken Ödemelerde İndirim Yapılmaktadır.

Ve yine bu çıkan yönetmelik ile kredilerde erken ödemelerde krediyi veren gerekli indirimi yapmak zorundadır. Kredinin tamamını yatırmasanız dahi bir ve ya birkaç taksiti birden ödemeniz durumunda indirim yapılacaktır.

Kredi borcunuzun tamamını yatıramazsanız da büyük sayılabilecek miktarda ara ödeme ile kredi taksitlerinde ve ödediğiniz faiz oranında indiriminiz size yansıtılacaktır.

Bütün bunları krediyi erken ödeyerek kapatmanızın avantajları arasında sayabilirsiniz. Ancak bir de sizin için negatif yönleri olacaktır. Kullandığınız kredilerin ilk taksitlerinin içeriğinde çoğunluk olarak faiz ödemesi yapılmaktadır. Vade uzadıkça faiz oranı düşerken ana paranın miktarı artmaktadır. Yani uzun süre sizler taksit ödediğinizde faizin çoğunu ödemiş olabilirsiniz ve kapattığınız borçlar ile faiz ödemekten kaçamayabilirsiniz.

Paranızı vadeli mevduat hesaplarına yatırıp, faizden kazancınız olabilir ve siz taksitlerinize devam edersiniz.

Borcun erken kapatılmasının artı ve eksileri sizin açınızdan karşılaştırarak kendi adınıza en doğru kararı verebilirsiniz.

Kredi Kapamada Kredi Kullanılırken Kesilen KKDF Nedir?

Kaynak Kullanım Destek Fonu adı altında kredilerin üzerinden % 15 oranında kesilen masrafdır. Erken kapatma durumunda bu parayı almanız mümkün değildir.

Krediler Üzerinden Kesilen BSMV Alabilir miyiz?

BSMV tüketici ve taşıt kredilerinde alınan miktar üzerinden % 5 oranında alınan vergidir. Bu vergi ödemesinden sonra geri alınması mümkün değildir.

4 Comments

  1. 8 yıl aradan sonra 2 yılım kalmıştı. kredimin hepsini erkenden kapattım. çok bir karım olmadı sanki.

    1. Veli bey siz kredinizin bütün faizini neredeyse ödedikten sonra kapatmışsınız. Onun için çok fazla fark etmemiştir.

  2. tüketici kredisinde 6,500 tl ara ödeme yaptım fakat 6.335 tl ana paradan düşürüldüğünü gördüm.165 tl peşin ara ödememden bile faizkesmiş nasıl oluyor bu

  3. Ben 2013 yılında hersene artan 206 bin 0.89 dan çektim şimdi 62.
    Taksiti boşanma sebebiyle ödeyemedim bir taksit beklemede erken kapatırsam karım olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir