Kadinlara erken emeklilik
kadinlara erken emeklilik

Son torba yasa iş sahibi olan ve üç çocuk sahibi olan annelere borçlanma imkanı verilerek,  altı yıl erken emekli olarak, toplamda 2160 gün önce emekli olma şansı yakaladılar. Bir doğum yapan anne 720, iki doğum 1440 gün borçlanma hakkına sahip olmuş durumda.

Torba yasanın annelere müjdeli haber olarak getirdiği bu haktan yararlanabilmesi için annenin sigortalı olduktan sonra dünyaya getireceği üç çocuk için borçlanması gerekiyor. Yani her bir çocuk için iki yıl borçlanma hakkı bulunuyor.  Ancak kadının emekli olabilmesi için emeklilik yaşını doldurmuş olması şartlardan biri. Diğer bir şart ise borçlanma yapılacak dönem için annenin sigortalı olmaması yani çalışmıyor olması. Mantıken zaten sigortalı birisinin sigorta primlerinin yatırıldığı günler için borçlanma yapılması imkansızdır ve yasal olarak mümkün değildir.

6 Yıl Erken Emeklilik İçin Ne Kadar Para Yatırılmalı?

Erken emeklilik borçlanması Kanunda belirtilen SSK’lı, Bağ-kur ya da memur ayrımı gözetmeksizin çalışan herkes için geçerli. Kişi Asgari ücretin altı buçuk katına kadar borçlanma yapabiliyor. Çalışan annenin günlük kazancının yüzde 32’sinin borçlanmak istenilen gün miktarı ile çarpılması yoluyla borçlanılacak prim ödeme miktarı bulunuyor. Bu rakam 6 yıl için yani 2160 gün için yaklaşık 37 bin 951 lira olur ve paranın bir ay içerisinde ödenmesi ile borçlanma sağlanmış olur.

Borçlanma İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Altı yıl erken emeklilik hakkında yararlanmak isteyen anne yaşını doldurduktan sonra bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak,  hesaplamalar sonunda çıkacak borçlanma miktarını ödemesiyle gerekli primin alınmış olması yetiyor.

Engelli Çocuk Sahibi Annelerin Erken Emekliliği

Sosyal  devlet anlayışıyla hareket eden, ihtiyaçları göz önünde bulundurarak gerekli yasal işlemleri yerine getirilmesiyle engelli çocukları bulunan annelere erken emeklilik hakkı veren devlet, bakıma muhtaç durumdaki çocukları da düşünmüş durumda. 2008 yılında çıkarılan yasa ile birlikte çalışan anne bu tarihten sonraki çalışma sürelerinin yüzde 25 kısmına ilave edilmesiyle erken emekli olabilecek. Aynı süre kadının yaş haddine de eklenebilecek. Bu haktan yararlanabilmeniz için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış bir rapor ile birlikte SGK müdürlüğüne başvuruda bulunmak yeterli. Ancak 2008 öncesi çalışma kaydı bulunan engelli anneleri bu haktan yararlanamayacak.

Evlatlık Edinme Erken Emekliliğe Sayılır mı?

Emeklilik tarihi kişinin işe giriş tarihi, çalışma gün sayısı ve yaşına göre  hesaplanarak yapılmaktadır. Sonuç olarak anne sigortalı olarak işe başlamasından sonra  dünyaya getireceği üç çocuk için toplamda altı yıl erken emekli olabilecek.  Evlat edinilme yoluyla sahip olunan çocuklar için erken emeklilik tartışmalı bir dönem geçirirken, gerekli açıklama SGK tarafından yapıldı. Yayınlanan bir genelge ile evlat edinenler de doğum borçlanması hakkından yararlanabilecek hâle getirildi. Ancak edinilen evlat iki yaşında ve daha küçük olması gerekiyor. Burada borçlanma, evlat edinilen tarihten itibaren, çocuğun iki yaşını dolduracağı tarihe kadar yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir