Kira beyannamesi
kira beyannamesi

Kira Geliri Beyannemesi

Gelir sağlayan her işlem sonucu olduğu gibi, kiraya verilen gayrimenkul ve taşınmazların gelirleri üzerinden vergiler ödenmektedir. Ancak kira vergilerinin ödenebilmesi için gelen miktarın limiti önemlidir.

Gayrimenkul Sermaye İradı olarak adlandırabileceğimiz kiradan gelecek olan gelirler Mart ve Temmuz aylarının 25’ine kadar beyan edilmesi gerekmektedir. Bu beyanı ancak gerçek kişiler verebilir.

Mart ay’ı itibarıyla bir önceki yıla ait kira gelirlerinin beyanının verilmesi gerekmektedir. Bu beyanı verebilmek için devlet kurumlarının kapılarını aşındırmak yerine oturduğunuz yerden Gelir İdaresi Başkanlığına ait internet sitesine girerek gerekli sayfadan yapabilirsiniz.

2017 Mart Döneminde Kimler Kira Beyannamesi Verecekler?

Eğer bir önceki yıl olan 2016’da toplam kira geliriniz 3 bin 800 liranın üzerindeyse bağlı bulunduğunuz vergi dairesine beyannamede bulunmanız gerekecektir. Ancak bu rakam tek taşınmaz kirası içindir ve ikinci ile diğer kiralar için böyle bir limit bulunmaz.

Özetle açıklamak istersek, 2016 yılında kişinin kiradan elde ettiği gelir 3800 lirayı aşmıyorsa beyan etmesine gerek yoktur. Bu gelir için vergi ödeme zorunlu değildir. Ancak bu rakamın geçilmesi halinde belirtilen limit düşülerek, kalan tutarın indirimi sonrası matrah üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi bulunarak ödeme yapılacaktır.

Kira döviz cinsi üzerinden verilmiş olabilir. Bu durumda beyanname verilirken T.C. Merkez Bankası üzerindeki döviz kurları üzerinden hesaplanarak beyanname verilecektir.

Kira gelirleri gerçek kişi olmayan mükellefler içinde geçerli olmak üzere,  gerçek gider ve götürü gider olarak vergiden düşebileceklerdir. Vergi indirimi GV Kanununun 89. Maddesinde belirtilmiştir ve bağış, yardım harcamaları beyanname üzerinde safi iratlar içerisinde indirim yapabilirler.

Gerçek kişi satın almış olduğu taşınmazı beş yıl içerisinde satarsa, elde ettiği kazanç gelir vergisine tabi olarak işlem görmektedir. Bu gelirin istisna limiti ise 11 bin lira. Önceki yılla aynı olan limit miktarı 2017 yılında da değiştirilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir