Isbankasi ticari kredi
isbankasi ticari kredi

Kişilerin ve şirketlerin ihtiyaçları arttıkça bankalara duyulan ihtiyaçta artmaktadır. Bu yüzden de bankalar ticari müşterilerine bireysel müşterilerine göre daha özel ve daha kapsamlı ayrıcalıklar tanımaktadırlar. Özellikle kendisini büyütmek ve geliştirmek isteyen işletmelerin büyük bir çoğunluğu kredilere başvurmaktadır.  Bu krediler sayesinde firmalar, işlemlerine destek sağlamanın yanı sıra hedeflerine ulaşmada da zahmet çekemektedirler. Bir firmanın İş Bankası ticari kredileri fırsatlarından yararlanabilmesi için o firmanın İş Bankası ile herhangi bir pürüzünün olmaması gerekmektedir.

Ticari Kredi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İşletmelerin kendilerini büyütmek ve geliştirmek amacıyla ya da faaliyetlerini sürdürmek amacıyla bankadan aldıkları kredi türüne ticari kredi adı verilmektedir. Herhangi bir ticari faaliyet içerisinde bulunan kişiler ve ticari belgelere sahip olan tüm kişiler ticari kredi türünden yararlanabilmektedir. Bankalar herhangi bir firmaya ticari kredi verirken o firmanın dönemlik finansal raporlarını baz almaktadır. Bu dönemlik finansal raporlar, o işletmenin kredibilitesinin ölçülmesinde kullanılan raporlardır. Bu raporlara göre şirketin ödeme gücü belirlenir ve ödeme gücüne göre kredi tutarı belirlemeleri yapar. Şirketin ihtiyaçlarını gidermesi amacıyla da kredi tutarı belirlemeleri yapmaktadır. Şirketler kredi kullanmak istediklerinde ya sürekli çalıştıkları bankalara giderek ya da pek çok bankaya başvuru yaparlar.

Firmalar Ticari Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

 Firmanın geçmiş kredilerini ödeme düzeni ve firmanın çek geçmişi ticari kredi kullanmada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bankaların şirketlere sunduğu faiz oranları ve bankaların sunduğu ödeme kolaylıkları da firmanın ticari kredi başvurusunda bulunabilmesi için önemli olan bir diğer husustur.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

İşletmelerin ticari ihtiyaçları için kullandığı ticari kredilerden ilki kredinin geri ödeme sıklığına göre değişen ticari kredilerdir. Bu kredilerde kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Geri ödeme sıklığında kredi boyunca faiz oranının aynı kaldığı kredilerin bulunduğu gibi krediyi kullanan kişinin sürekli kredi kullanımı ve kredi geri ödemesi yapabilmesidir. Kredi boyunca faiz oranının aynı kaldığı  kredilerde anapara vade sonunda bir kere ödenmektedir. Kişinin sürekli kredi kullanımı yaptığı ticari kredi ise kredi kartı mantığı ile çalışmaktadır. Bu ticari kredide ise faiz ödemeleri 3 ayda bir dönem sonlarında yapılmaktadır. Ticari krediler kendi aralarında vade sürelerine göre de ayrılmaktadır. Örneğin 12 aydan daha kısa vadeli ticari krediler mevcutken 12-60 ay vadeye sahip ticari kredilerde mevcuttur. Ayrıca 60 ay üzerinde olan ve uzun vadeli olarak adlandırılan ticari kredilerde işletmelere sağlandığı avantajlardandır. İş Bankası ticari kredilerinde de işletmelere sunulan daha pek çok fırsat mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir