Ipotekli kredi nasil alinir
ipotekli kredi nasil alinir

Üzerinize kayıtlı gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kullanabileceğiniz ipotekli ihtiyaç kredisi kullanım süreci nasıl olmaktadır, ne kadar kredi kullanabilirim diye sorularınız varsa size hemen cevap verelim.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Kredi kullanmak isteyen kişiler kredi notu düşüklüğü,  düzenli bir gelire sahip olmadıklarından ya da gelir belgeleri bulunmadığından kredi kullanamazlar. Kredi notu iyi olsa ve kredi kullanma şartlarını taşıyor olsalar bile yüksek miktarlarda krediler çekemeyebilirler. Bu durumda olan kişiler mal varlıklarını satmak yerine ya da satışını bekleyerek zaman kaybetmek yerine bankalardan taşınır ve taşınmaz mallarına ipotek koydurarak kredi kullanabilirler.

Ne Kadar İpotekli Kredi Kullanabilirim?

İpotekli kredi kullanacağınız zaman, ne kadar kredi kullanabileceğiniz, ipotek ettirmek istediğiniz taşınmaz veya taşınır malın değeri üzerinden hesaplanmaktadır.  Banka ipotek ettireceğiniz  malın değerini öğrenebilmek adına ekspertiz görevlendirir  ve ekspertiz raporunda belirtilen değerin; konutlar için % 80 oranında, imarlı arsalar için ise % 50’si kadar krediyi 48 ay vadelere kadar kullandırabilmektedir. Cirosu milyon TL’yi bulan şirketler 120 ay vadeye kadar bu krediden yararlanabilir.

Bununla birlikte bankalar gerekli görürse ek teminat, kefil ve kredi vadesi boyunca hayat, konut, zorunlu deprem sigortası yapılmasını ister ve bunları kendi banka ortak sigorta şirketlerine yaptırır.

İpotekli Krediye Nasıl Başvurulur?

İpotekli krediye başvuru için Nüfus cüzdanınız ve ipotek ettireceğiniz malın tapu fotokopisi ile başvurabilir, kredi işlemlerini başlatabilirsiniz. Gerekli görüldüğünde adres teyidi için Adresi  Dayalı Kayıt Sisteminden adresini gösterir belge ve gelir durumunu gösterir bordro talep edilebilir. İşyeri  ipotek ettirilecek ise vergi levhası, krediyi kullanacak olan şirket ise Ticaret Sicil Gazetesinde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi, emekliler için ise hesap cüzdanı istenebilir.

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi 18 -65 yaş aralığında kullanılabilecek olan ipotekli kredinin faiz oranları ise Kasım 2016 tarihi itibariyle 1,29 ile 1,34 arasındadır.

Yeni kullanılmamış bir taşıt aldığınızda, taşıt kredisi kullandığınız banka ya da finans kuruluşları alacağınız taşıta ipotek koydurarak satışını vermekteler, vade bitimiyle borç sonlandırıldığında taşıtın ipoteğinin kaldırılması için noter vekaletini sizlere posta yoluyla gönderirler.

Hiçbir geliriniz yoksa, gelirinizi belgelendiremiyorsanız üzerinize kayıtlı gayrimenkulünüzün olmasıyla kullanabildiğiniz ipotekli kredinin geri ödemesi yapılmadığında, gayrimenkulünüz banka tarafından icra yoluyla açık artırma üzerinden ihale yolu ile satılmaktadır. Bunun için ödemelerinizi düzenli yapmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir