Internet bankaciligi telefon numarasi degistirme
internet bankaciligi telefon numarasi degistirme

İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Nasıl Değiştirilir?

İnternet küreselleşen dünya ile birlikte yeteri kadar hayatımızın içine girmiş durumdadır. Hatta fazlasıyla hayatımın her dalını sarmış durumda diyebiliriz. Gerek teknoloji gerekse bizim işlemlerimizin boyutu artık internetsiz bir hal almamaktadır. İnternet bankacılığı ise bizim hayatımızı, yoğunluğumuzu bir nebze olsa da azaltmaya yetebilmektedir. Peki sürekli kullanımımızda olan ve İnternet bankacılığı giriş için kullandığımız telefon numaramız değişirse ne yapmalıyız?

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetlerini arayıp problemimizi paylaştıktan sonra bize önerdikleri ilk yol ise; “Bu işlemi yapabilmek için lütfen en yakın şubemize başvurun” olmaktadır. Bu durumda artık tek bir çıkar yol kalmaktadır o da şubenin yolunu tutmak.

Şubedeki İşlemler

Şubeye gidip gişe görevlisinden işlem için sıra almak durumundayız. Bu işlem için herhangi bir şube olabilir. Sıra alıp bankadaki görevliye gerekli işlemi söyledikten sonra kimlik kontrolü yapacaktır. Kimlik kontrolünden sonra sizden yeni numaranızı isteyecek ve teyit ettikten sonra sistem üzerinden onay işlemini verecektir. Onay işleminden sonra bütün işler bitecek ve aktif olan telefon numaranız değiştirilecektir. Bundan sonra internet bankacılığı işlemlerinizde bu numarayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak güvenlik açısından telefon numaranızı verirken iyi kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. İşlemler bitirip bankadan ayrıldıktan sonra onay verilmiş mi diye sisteme girmeyi deneyiniz.

Şubeye Gitmek Zorunda Olmak

Numara değiştirme esnasında şubeye gitme zorunluluğu var. Bu zorunluluk işin acil olma durumundan dolayı insana biraz zahmetli bir iş gibi gelmekte ve can sıkmaktadır. Muhtemelen banka da işini sağlama almak ve müşterilerinin güvenliği için böyle bir şey istemektedir. Bu durumun aksine kişi telefon ile böyle bir şey talep ettiğinde gerekli güvenlik sorularını cevaplayıp banka görevlisi cevaplarda uyum sağladıktan sonra bu hizmeti telefonla da vermelidir. Çünkü sadece bu iş için şubeye gitmek zaman kaybı iş kaybına yol açmaktadır.

İnternet bankacılığı gibi dijital yollardan girilen banka işlemleri için telefon numarası sizin ve bankanız adına önemli bir güvenlik adımıdır. Banka sizin maddi olarak güvenliğinizi sağlamakla yükümlüdür. Bu nedenle her türlü güvenlik yolunu kullanmak zorundadır.

Son dönemde bankalar bu işlemin çoğalması ve tüketicilerin mağduriyet yaşamaları nedeniyle kişilerin hesaplarına net yoluyla ulaşabilmelerini sağlayabilmek için bankamatikler yoluyla işlem olanağı da vermektedir. Şu an için her banka bu işleme geçmese de, Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar bu imkanı veren başlıca finans kuruluşlarıdır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir