11045420 797749713643173 4083549375945898001 n
11045420 797749713643173 4083549375945898001 n

İhtarname genel olarak sizin sözleşmeler neticesinde karşı tarafın bu sözleşmelerde belirtilen hususları yerine getirmesi için resmi ya da kişisel olarak gönderilen uyarı metinleridir.

Her geçen gün çoğalan firmalar, uzaktan satış işlemlerinin gelişmesi, tüketici yasaları, bankalar derken mağdur edilen tüketici kavramı biraz daha ağırlığını koyuyor. Bu duruma konu olan ise en çok internet üzerine yapılan satışlar diyebiliriz.

Alımın konusu ister konut olsun, ister telefon gibi fiziki nesneler olsun ya da herhangi bir hizmet alımınız için şartların belirlendiği bir sözleşme bulunmalıdır. Bu sözleşmelerde söz konusu alımın nitelikleri, özellikleri ve fiyatı ile teslim edilme koşulları bulunur. Bu koşulların birçoğu devlet tarafından tüketicilerin haklarının korunması amacıyla alınmaktadır.  Örneğin kapıdan satışlarda olduğu gibi.

Örnek ile değinecek olursak internet üzerinden kredi kartınız ile ödeme yaparak akıllı telefon aldığınızı düşünelim. Bu telefonun ödeme koşullarından hangi kargoyla geleceği, teslimi, alımın iptal edilme sebepleri sözleşmelere bağlanır. Uzaktan satış olarak değerlendirilen bu alışveriş sonrası size gelen telefon reklamında belirtildiği gibi olmayabilir. Özellikleri farklı olabilir ya da ürün arızalı çıkabilir.

Bu durumda satıcıya bu sözleşmenin iptali, yatırdığınız paranın iadesi ve neden ürünü almaktan vazgeçtiğinizi ihtarname ile bildirmelisiniz. Bu bildirim yasal süresi içerisinde olmalı.

İhtarname Nasıl Çekilir?

Noter Kanalıyla

İhtarnamenin en sağlam çekilme yolu Noterler kanalıyla olanıdır. Türkiye’de en güvenilir kurumların başında Noter gelir ve tasdik yapma gibi işlemleri bu kurumlar yapar. Herhangi bir notere giderek ihtarname yazdırabilirsiniz ve bu alımdan caydığınızı bildirebilirsiniz. Fakat bu işlem için 150 lira civarlarında masraf ödemek zorunda kalırsınız.

PTT Kanalıyla İhtarname

Diğer bir yol ise kendi yazdığınız ihtarname mektubunu karşı tarafa PTT tebligatı ile göndermeniz olacaktır. PTT’den bu işlem için az bir ücret ödeseniz de Noterden daha ucuz yol olduğunu belirtelim. İster Tebligat ile ister iadeli taahhütlü ya da sadece taahhütlü gönderim sağlayabilirsiniz. Burada sizin gönderimizin karşı tarafa teslim edildiğine dair bir dayanağınızın olması ilk amaçtır. Yasal süresi içinde gönderilen ihtarnameler sizin haklılığınızın ispatı olacaktır.

Faks ve Maille

Kurumsal firmalardan alınan hizmet ve mallar için ihtarname gönderimi firmanın resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Ya da en kötüsü yazacağınız ihtarnameyi ve oluşabilecek ödemeleri kabul etmediğinizi firmanın belge geçer numarasına gönderebilir ya da e-mail çekebilirsiniz.

Burada her ne kadar uzaktan satış için örnek vermiş olsak da aldığımız hizmetlerin eksikliği için, aboneliklerin iptali için ihtarname göndermeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir